Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Ndėrtime tė reja sipas ndarjes territoriale 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me numrin e lejeve tė ndėrtimit pėr ndėrtesat e reja nė Republikėn e Shqipėrisė sipas qarqeve. Gjatė vitit 2013 qarku me numrin mė tė lartė tė lejeve tė ndėrtimit tė lėshuara nga organet e qeverisjes vendore ka qenė Durrėsi me 25% tė totalit ose 91 leje tė lėshuara. Nė qarkun e Tiranės gjithsej gjatė vitit 2013 janė lėshuar 87 leje ndėrtimi pėr ndėrtesat e reja ose 24% e totalit tė lejeve pėr ndėrtime tė reja nė Republikėn e Shqipėrisė.Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: ODA

Krahasuar me katėr vite mė parė lejet e ndėrtimit pėr ndėrtesa tė reja kanė shėnuar njė rėnie me 76%. Pra, nėse nė vitin 2009 janė lėshuar  1 522 leje pėr ndėrtime tė reja, nė vitin 2013 janė lėshuar vetėm 360 tė tilla.

Nėse analiza fokusohet tek sipėrfaqet pėr ndėrtesa tė reja sipas qarqeve pėr vitin 2013, atėherė qarku me peshėn mė tė madhe ėshtė ai i Tiranės me 605 990 metra katror sipėrfaqe ose 67% tė totalit nė tė gjithė vendin. Nė total nė vitin 2013 janė dhėnė leje pėr ndėrtimin e 906 643 metra katror ndėrtesa tė reja tė miratuara nga organet vendore.


Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: ODA


Interesante ėshtė tė hulumtohet se sa ėshtė sipėrfaqja mesatare pėr leje ndėrtimi nė secilin vit. Kėshtu megjithėse ka njė numėr tė madh ndėrtimesh viti 2011 ka sipėrfaqe mė tė vogėl pėr ēdo leje ndėrtimi kundrejt dy viteve qė pasojnė. Vitet qė pasojnė kanė njė numėr mė tė vogėl lejesh ndėrtimi por sipėrfaqet pėr ēdo leje janė shumė mė tė larta ēka dėshmon njė kriter tė rėndėsishėm pėr llojin e ndėrtimit.

Kėshtu viti 2012 qėndron si njė vit me indikator negative sa i takon totalit tė lejeve pėr ndėrtime tė reja apo totalit tė sipėrfaqes pėr tė cilėn leje pėr ndėrtim tė ri. Por po tė pėrllogarisim sipėrfaqen mesatare pėr ēdo leje ajo rezulton katėr mijė e treqind metra katror, konkretisht dy herė mė e lartė se mesatarja e vitit 2011 dhe 50% mė e lartė se ndėrtesat e miratuara nė 2013-ėn.


Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci