Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

KLSH dhe Instituti Shqiptar i Shkencave nėnshkruajnė marrėveshje bashkėpunimi

6 vite mė parė
share()?>
Kontrollit i Lartė i Shtetit, si dhe Instituti Shqiptar i Shkencave (ISHSH), angazhohen pėrmes njė marrėveshje bashkėpunimi pėr shkėmbimin e tė dhėnave ndėrmjet institucioneve. Marrėveshja u nėnshkrua nga Kryetari i KLSH-sė, Bujar Leskaj dhe Kryetarja e Institutit Shqiptar tė Shkencave, Aranita Brahaj.

Nė zbatim tė kėsaj marrėveshje, KLSH do tė angazhohet pėr shkėmbimin e tė dhėnave me interes reciprok, duke hapur edhe njė dritare tjetėr komunikimi me publikun me qėllim rritjen e transparencės dhe modernizimin e institucionit.

Nėpėrmjet kėtij bashkėpunimi do tė krijohet mundėsia e shfrytėzimit tė tė dhėnave tė ndryshme tė publikuara nga Open Data Albania qė ėshtė njė projekt serioz dhe i vlerėsuar si brenda ashtu edhe jashtė vendit pėr cilėsinė e tė dhėnave dhe analizave qė publikon e pėrgatit.

Nėpėrmjet realizimit tė kėsaj marrėveshje, KLSH ėshtė nė pėrmbushje tė detyrave pėr ngritjen e kapaciteteve dhe rritjen e standarteve profesionale nė auditim, nėpėrmjet trajnimeve, workshopeve dhe aktiviteteve tė tjera tė pėrbashkėta me qėllim modernizimin e institucionit dhe forcimin e luftės kundėr korrupsionit.

Brahaj, nga ana e saj, vlerėsoi bashkėpunimin dhe qasjen e re qė ka KLSH ndaj Shoqėrisė Civile, duke theksuar se ky bashkėpunim nėpėrmjet shkėmbimit tė tė dhėnave do te gjenerojė ide tė reja dhe do tė ndihmojė nė gjetjen e defekteve, duke pėrmirėsuar luftėn ndaj korrupsionit. Tė dyja palėt shprehen sė fundmi vendosmėrinė pėr zbatimin e kėsaj marrėveshjeje si dhe besimin se njė bashkėpunim i sinqertė mes strukturave publike dhe shoqėrisė civile do tė japė rezultate konkrete nė rritjen e transparencės, pėrmirėsimin e analizave ekonomike nėpėrmjet shfrytėzimit tė tė dhėnave mbi indikatorėt ekonomiko-shoqėror ne Shqipėri, me qellim pėrmirėsimin e qeverisjes.Multimedia: Open Data Albania
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 20/05/2014
Titulli i publikimit: KLSH dhe Instituti Shqiptar i Shkencave nėnshkruajnė marrėveshje bashkėpunimi
Pėrshkrim i publikimit: Kontrollit i Lartė i Shtetit, si dhe Instituti Shqiptar i Shkencave (ISHSH), angazhohen pėrmes njė marrėveshje bashkėpunimi pėr shkėmbimin e tė dhėnave ndėrmjet institucioneve. Marrėveshja u nėnshkrua nga Kryetari i KLSH-sė, Bujar Leskaj dhe Kryetarja e Institutit Shqiptar tė Shkencave, Aranita Brahaj.
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :