Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Tė ardhura nga Akciza sipas Grupmallrave 2009 - 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė ardhurat nga akciza sipas grupmallrave kryesore. Referuar legjislacionit shqiptar, akciza ėshtė njė taksė qė zbatohet mbi produktet e akcizės, tė prodhuara dhe tė importuara, qė hidhen pėr konsum nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė. Produkte qė i nėnshtrohen akcizės janė: produktet energjetike; alkooli dhe pijet alkoolike; kafeja; duhani e produktet e duhanit; produktet e tjera (llampa inkandeshente, gomat, fishkezjarre, pilat dhe bateritė, kafja).

Tė ardhurat nga akciza janė njė zė i rėndėsishėm i tė ardhurave tė buxhetit tė shtetit. Pėr vitet e marra nė shqyrtim ato zėnė mesatarisht rreth 12% tė totalit tė tė ardhurave buxhetore. Nė kėto vite tė ardhurat e mbledhura nga akciza kanė pėsuar njė rritje me 15.8% nė vitin 2010 krahasuar me vitin 2009. Nė vitin 2011 kemi njė rritje tė lehtė me 4%, pėr tu pasuar nga njė rėnie e kėtyre tė ardhurave me 10% nė vitin 2012. Nė vitin 2013, kemi njė pėrmirėsim tė kėtyre tė ardhurave, ku krahasuar me njė vit mė parė kemi njė rritje me 6.1%.


Burimi Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tė ndara sipas grupmallrave kryesore, tė ardhurat mė tė mėdha akcizat i gjenerojnė nga akciza e karburantit. Kėto tė ardhura zėnė rreth 60% tė tė ardhurave nga akciza. Viti 2011 shėnon vitin ku kėto tė ardhura kanė arritur vlerėn mė tė lartė nė pesė vitet e shqyrtuara, vlerė e cila arrin nė 24,544 mln lekė. Pas akcizės sė karburantit, peshėn tė madhe zėnė dhe tė ardhurat qė vijnė nga akciza mbi produktet e duhanit. Kėto tė ardhura kanė zėnė mesatarisht nė pesė vitet rreth 29% tė totalit tė tė ardhurave nga akcizat. Viti mė i mirė nė tė ardhurat e mbledhura nga ky grupmallrash ėshtė viti 2012, ku tė ardhurat arritėn nė 11,771 mln lekė.

Akcizat nga pijet alkolike zėnė rreth 4% tė tė ardhurave nga akcizat. Viti 2009 ėshtė viti ku tė ardhurat nga akciza pėr pijet alkolike ishte nė vlerėn mė tė lartė prej 1,900 mln lekė. Qė nga ky vit e deri nė vitin 2012 tė ardhurat nga ky grupmallrash kanė ardhur nė rėnie. Vetėm nė vitin 2013 kemi njė rritje tė kėtyre tė ardhurave me 40% krahasuar me njė vit mė parė. Akcizat qė vijnė nga mallrat e tjera zėnė rreth 7% tė tė ardhurave nga akcizat. Viti 2013 shėnoi vitin ku kėto tė ardhura patėn vlerėn mė tė madhe prej 3,864 mln lekė, ku krahasuar me njė vit mė parė rritja ishte rreth 46%.


Burimi Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Pėr vitin 2013 tė ardhurat nga akciza ishin 38,636 mln lekė. Kėto tė ardhura ishin tė ndara nė mes katėr grupmallrave kryesore, ku nga akciza mbi karburantet u mblodhėn 22,409 mln lekė tė ardhura, nga akciza mbi produktet e duhanit u mblodhėn 11,204 mln lekė tė ardhura, nga akciza mbi produktet alkolike u mblodhėn 1,159 mln lekė tė ardhura dhe nga akciza mbi mallra tė tjera u mblodhėn 3,864 mln lekė. Krahasuar me njė vit mė parė tė ardhurat nga secili grupmallrash kanė pėsuar rritje, pėrveē akcizės mbi produktet e duhanit qė ka pėsuar njė ulje tė vogėl.

Kjo performancė e mirė nė rritje ka ardhur edhe si ndikim  i rritjes sė lajmėruar tė akcizave pėr disa produkte si duhani dhe birra, si dhe e taksės sė qarkullimit mbi benzinėn dhe gazoilin nė Paketėn fiskale pėr vitin 2014. Tė shprehura nė pesha specifike, tė ardhurat nga akciza mbi karburantet ishin 58% e totalit tė akcizave, tė ardhurat nga akciza e produkteve tė duhanit ishin 29%, tė ardhurat nga akciza mbi pijet alkolike ishin 3% dhe akciza nga mallrat e tjera ishte 10%.


Burimi Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Deri nė vitin 2012 tė ardhurat nga akciza mblidheshin si nga administrata doganore dhe ajo tatimore. Duke filluar nga 1 Tetor 2012 administrimi dhe mbledhja e akcizės kaloi tėrėsisht tek Administrata Doganore. Deri nė vitin 2011 raporti i mbledhjes sė tė ardhurave ishte mesatarisht rreth 38% nga administrata tatimore dhe 62% nga administrata doganore.

Nė vitin 2012, me kalimin nė muajin tetor tė tė gjithė kompetencave administratės doganore ky raport shkoi nė 33% pėr administratėn tatimore dhe 67% pėr administratėn doganore. Nė vitin 2013 tė gjithė tė ardhurat u mblodhėn nga administrata doganore.


Burimi Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja