Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Remitancat dhe IHD gjatė 2002-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat e Remitancave dhe Investimeve tė Huaja Direkte  pėr periudhėn 2010-2013. Gjatė kėsaj periudhe vlera e Investimeve tė Huaja Direkte ėshtė mė e lartė se vlera e Remitancave. Nė vitin 2010 shėnohet edhe diferenca mė e lartė mes vlerės sė remitancave si dėrgesa tė emigrantėve dhe vlerės sė investimeve tė huaja direkte.

Nė fund tė vitit 2013, investimet e huaja direkte shėnuan vlerėn maksimale tė 10 viteve tė fundit, duke arritur nė 923 milionė euro. Rritja shėnon njė kthesė pozitive pėr IHD pas rėnies sė vazhdueshme nė vitet e fundit.

Rritja e shpejtė e investimeve gjatė 2013 ka ardhur si pasojė e disa privatizimeve tė realizuara nė pjesėn e parė tė vitit, ku dominon blerja e dy hidrocentraleve nga kompania turke e pėrpunimit tė hekurit, Kurum. Fatura e kėtij privatizimi shėnonte 110 milionė euro.

 Nga ana tjetėr, dėrgesat e emigrantėve, remitancat kanė zbritur me shpejtėsi. Gjatė 2013-ės, remitancat u ulėn nė 500 milionė euro, duke shėnuar vlerėn mė tė ulėt tė 10-viteve tė fundit. Kjo konfirmon rėnien e kontributit tė dėrgesave tė emigrantėve nė ekonominė vendase, nė kushtet kur kriza ekkonomike nė Europė, ka ulur ndjeshėm tė ardhurat e tyre.


Burimi: Banka e Shqiperise   
Komentet dhe Analiza: ODA   


Nga tė dhėnat rezulton se remitancat kanė shėnuar vazhdimisht rėnie, ndėrkohė qė investimet e huaja direkte kanė patur njė performancė mė pozitive.


Burimi: Banka e Shqiperise   
Komentet dhe Analiza: ODA

Gjatė vitit 2013 diferenca ndėrmjet remitancave dhe IHD ėshtė ndjeshėm nė kahun e investimeve tė huaja, duke konfirmuar kėshtu uljen e peshės sė emigrantėve dhe kontributit tė tyre nė ekonominė vendase. Gjithsesi tendenca pėr tė pasur investime tė huaja dhe treg mė tė mirė punėsimi nė vend, ėshtė ende tepėr e brishtė dhe jo e qėndrueshme, nė njė kohė kur rritja e tyre ka ardhur si pasojė e privatizimeve dhe jo investimeve direkte nga kompani tė huaja nė vend.

Open Data Albania ka pėrditėsuar gjithashtu edhe tė dhėnat mbi raportin se si qėndron vlera e Remitancave tek Investimet e Huaja Direkte. Tė dy kėta indikatorė janė flukse hyrėse tė bilancit tė pagesave dhe janė dy tregues tė rėndėsishėm pėr rritjen e ekonomive kombėtare.

Nė njė hark mė tė gjatė kohor prej dhjetė vitesh 2002-2012, raporti i kėtyre dy vlerave paraqitet tepėr interesant. Nė 2002- 2006, investimet e huaja direkte qėndronin nė vlerė inferiore kundrejt dėrgesave nga emigrantėt. Nė kėtė katėrvjeēar emigrantėt sillnin nė atdhe 3 – 4.5 herė mė shumė euro seē sillnin investitorėt e huaj direkt.

Viti 2006 - 20134 ėshtė vit me rritje progresive tė vlerave tė investimeve tė huaja direkte. Ky hark kohor shėnon njė moment pozitiv pėr ekonominė vendase. Duke bėrė kėtė lloj analize krahasuese, se si pozicionohen remitancat kundrejt IHD-ve hulumtohet me kujdes roli i secilit tregues dhe i tė dyve sėbashku nė ekonominė e brendshme.


Burimi: Banka e Shqiperise   
Komentet dhe Analiza: ODA

Kjo pėrqindje ka ardhur duke u ulur ēka vėrteton edhe njėherė faktin qė nėse nė periudhėn e parė tė dhjetėvjeēarit remitancat ndihmonin ekonominė tė zhvillohej duke qenė se zinin njė pjesė shumė tė rėndėsishme tė PBB, nė pjesėn e dytė kjo situatė ndryshon nė favor tė IHD-ve.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA