Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Tė ardhura tė Buxhetit tė Shtetit sipas strukturės 2000 - 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė ardhurat e buxhetit tė shtetit dhe strukturėn e tyre. Tė ardhurat totale tė Buxhetit tė Konsoliduar tė Shtetit pėrfshijnė tė gjitha tė ardhurat nga burimet e ndryshme tatimore, jotatimore dhe ndihmat e dhėna nga qeveritė e shteteve tė huaja apo donatorėt.

Tė ardhurat tatimore vijnė nga tatimet dhe doganat, pushteti lokal dhe fondet speciale. Tė ardhurat jotatimore janė tė ardhura qė vijnė nga veprimtaria ekonomike e ndėrmarrjeve publike dhe nga prona publike, nga shėrbimet administrative dhe tė ardhurat dytėsore.

Tė ardhurat buxhetore nė total paraqiten rritėse vit pas viti, ku pėrjashtim bėjnė dy vitet e fundit, nė tė cilėt kemi njė rėnie vjetore me 0.5% tė kėtyre tė ardhurave. Kundrejt vitit 2011, viti 2013 shėnoi njė rėnie nė vlerė prej 1.824 mld. Nė vitin 2011 janė mbledhur mė shumė tė ardhura buxhetore ndėr vitet e marra nė shqyrtim, shumė kjo qė arrin nė 330,46 mld lekė. Tė ardhurat e marra nga ndihmat luhaten shumė pėrgjatė viteve, ku tė ardhurat mė tė mėdha janė marrė nė vitin 2001 dhe mė tė ulėtat shėnohen nė vitin 2007.

Nė vitin 2011 u arrit vlera mė e lartė e tė Ardhurave Tatimore tė mbledhura pėrgjatė kėtyre viteve, vlerė e cila arrinte nė 303,92 mld lekė. Tė Ardhurat Jotatimore kanė pėsuar ulje ngritje gjatė viteve, duke mos ndjekur njė trend rritės apo rėnės tė caktuar. Nė vitin 2010 janė realizuar tė ardhurat mė tė mėdha prej 31,55 mld lekėsh, ndėrsa nė vitin 2005 janė realizuar tė ardhurat mė tė ulėta prej 14,178 mld lekėsh.Burimi: Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė vitin 2013 janė realizuar 328,62 mld lekė tė ardhura buxhetore, nga tė cilat 5,665 mld lekė vijnė nga ndihmat, 301,40 mld lekė vijnė nga tė ardhurat tatimore dhe 21,554 mld lekė nga tė ardhurat jotatimore. Tė Ardhurat Tatimore zėnė peshėn kryesore tė tė ardhurave buxhetore me 91.7% tė tyre, tė Ardhurat Jotatimore zėnė 6.6% dhe ndihmat zėnė 1.7%.


Burimi: Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tė Ardhurat Tatimore janė zėri me peshė mė tė madhe nė tė ardhurat buxhetore dhe si i tillė paraqet interes tė veēantė. Pesha mesatare e tė Ardhurave Tatimore pėrgjatė kėtyre viteve arrin rreth 88% tė totalit tė tė ardhurave. Vetė tė Ardhurat Tatimore ndahen nė tre grupe kryesore tė ardhurash qė janė: tė ardhurat nga tatimet dhe doganat, tė ardhurat nga pushteti lokal dhe tė ardhurat nga fondet speciale.


Burimi: Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Tė ardhurat nga tatimet dhe doganat janė tė ardhura qė mblidhen nga tė gjitha llojet e taksave dhe tatimeve qė zbatohen nga Qeveria Qendrore. Nė to pėrfshihen 6 kategori kryesore: Tatimi mbi Vlerėn e Shtuar, Tatimi mbi Fitimin, Akciza, Tatimi mbi tė Ardhurat Personale, Taksat Doganore dhe Taksat Nacionale e tė tjera. Secila prej kategorive tė lartpėrmendura rregullohet me ligj tė veēantė. Tė ardhurat nga tatimet dhe doganat kanė ardhur rritėse deri nė vitin 2011, ku janė realizuar dhe tė ardhurat mė tė mėdha me 235,50 mld lekė, ndėrsa dy vitet e fundit kėto tė ardhura paraqiten nė rėnie. Tė ardhurat nga tatimet dhe doganat kanė zėnė mesatarisht pėrgjatė kėtyre viteve rreth 76% tė totalit tė tė ardhurave tatimore.

Specifikisht, tė ardhurat nga TVSH-ja zėnė pothuajse gjysmėn e tė ardhurave nga tatimet dhe doganat. Kėto tė ardhura kanė shėnuar rritje deri nė vitin 2011, i cili pėrkon dhe me vitin ku janė realizuar tė ardhurat mė tė larta nga ky zė me rreth 119,18 mld lekė. Nė dy vitet e fundit tendenca paraqitet nė rėnie. Tatimi mbi fitimin tregon njė rritje tė vazhdueshme deri nė vitin 2006, vit nė tė cilin janė realizuar dhe tė ardhurat mė tė larta me rreth 22,25 mld lekė. Pas kėtij viti tė ardhurat nga tatim fitimi kanė ardhur nė rėnie, pėrveē njė pėrmirėsimi nė vitin 2011. Tė ardhurat nga akciza janė rritur vit pas viti deri nė vitin 2011, ku janė realizuar tė ardhurat mė tė larta me rreth 40,403 mld lekė. Pas kėtij viti kėto tė ardhura kanė ardhur nė rėnie.

Tatimi mbi tė ardhurat personale duket se ėshtė zėri me njė qėndrueshmėri tė vazhdueshme nė rritje. Tė ardhurat mė tė larta janė realizuar nė vitin qė lamė pas me njė vlerė rreth 29,570 mld lekė. Tė njėjtin trend paraqesin dhe tė ardhurat nga taksat kombėtare. Tė ardhurat mė tė larta u realizuan vitin 2012 me njė vlerė rreth 28,67 mld lekė, por rėnia nė vitin 2013 ėshtė shumė e ulėt. Tė ardhurat nga taksat doganore kanė pėsuar rritje tė lehta deri nė vitin 2006, vit nė tė cilin janė realizuar dhe tė ardhurat mė tė mėdha nga ky zė me rreth 13,99 mld lekė. Pas kėtij viti kėto tė ardhura janė nė rėnie tė vazhdueshme.

Pėrsa i pėrket vitit 2013, peshėn mė tė madhe tė tė ardhurave nga tatimet dhe doganat e kishin tė ardhurat nga TVSH-ja me rreth 49%, mė pas tė ardhurat nga akciza me 17%, tė ardhurat nga tatimi mbi tė ardhurat personale me 13%, tė ardhurat nga taksat nacionale me 12%, tė ardhurat nga tatimi mbi fitimin me 7% dhe tė ardhurat nga taksat doganore me vetėm 2%.


Burimi: Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tė ardhurat nga pushteti lokal janė tė ardhura qė mblidhen dhe administrohen nga organet e qeverisjes lokale. Kėto tė ardhura pėrfshijnė tatimin mbi pasurinė, tatimin mbi biznesin e vogėl dhe taksa tė tjera lokale, tė rregulluara me ligjin Nr. 9632 datė 30.10.2006. Duke filluar nga data 1 Janar 2014 ky ligj ka pėsuar disa ndryshime qė lidhen me tatim fitimin mbi biznesin e vogėl, ku ajo qė vlen tė theksohet ėshtė fakti qė tatimi mbi biznesin e vogėl tashmė i quajtur “Tatimi i thjeshtuar mbi fitimin pėr biznesin e vogėl” do tė vlerėsohet, mblidhet, kontrollohet, arkėtohet dhe transferohet nė llogaritė e buxhetit tė qeverisjes vendore nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve nėpėrmjet drejtorive tė saj rajonale. (Ligji Nr. 181/2013)

Tė ardhurat nga pushteti lokal zėnė rreth 4.5% tė tė ardhurave tatimore ose 4% tė tė ardhurave buxhetore. Kėto tė ardhura kanė pėsuar rritje deri nė vitin 2009, vit ku janė realizuar dhe tė ardhurat mė tė mėdha prej 12,14 mld lekėsh. Pas kėtij viti tė ardhurat nga pushteti lokal kanė ardhur nė rėnie. Pėr vitin 2013, 59% e tė ardhurave nga pushteti lokal erdhėn nga tatimi mbi fitimin e biznesit tė vogėl, 23% nga taksat lokale dhe pjesa tjetėr prej 18% nga tatimi mbi pasurinė (ndėrtesat).


Burimi: Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tė ardhurat nga fondet speciale pėrfshijnė tė ardhurat qė vijnė nga kontributet pėr sigurimet shoqėrore dhe shėndetėsore, si dhe tė ardhurat pėr kompensimin nė vlerė tė pronarėve. Tė ardhurat nga kėto fonde pėrbėjnė rreth 19% tė tė ardhurave tatimore. Kėto tė ardhura kanė ardhur nė rritje tė vazhdueshme dhe nė vitin 2013 janė realizuar tė ardhurat mė tė larta me vlerė 60.03 mld lekė.


Burimi: Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tė ardhurat jotatimore janė tė ardhura qė vijnė nga veprimtaria ekonomike e ndėrmarrjeve publike dhe nga prona publike, nga shėrbimet administrative dhe tė ardhurat dytėsore. Kėtu pėrfshihen zėra si fitimi i Bankės sė Shqipėrisė, tė ardhura nga veprimtaria ekonomike e institucioneve buxhetore, tė ardhura nga dividendi, tė ardhura nga tarifat e shėrbimeve administrative, kombėtare dhe vendore dhe tė ardhura tė tjera ku mund tė pėrmendim gjobat, kamatėvonesat, sekuestrimet etj. Kėto tė ardhura zėnė rreth 9.3% tė totalit tė tė ardhurave buxhetore. Pėrgjatė viteve kemi ulje ngritje tė vazhdueshme tė tyre, ku nė vitin 2010 janė realizuar dhe tė ardhurat mė tė larta prej 31,55 mld lekė.


Burimi: Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja