Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Pėrfaqėsimi i gruas nė Kuvend, Mars 2014

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po kryen njė hulumtim lidhur me pjesėmarrjen e femrave nė politikė nė funksion tė promovimit tė barazisė gjinore dhe fuqizimit tė rolit tė femrės nė funksione pėrfaqėsuese. Nė Mars tė vitit 2014, Kuvendi i Shqipėrisė ka nė pėrbėrje njėzet e gjashtė deputete. Trembėdhjetė prej tyre janė deputete tė Partisė Socialiste; nėntė deputete tė Partisė Demokratike dhe 4 deputete tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim. Qarku i Dibrės, Gjirokastrės dhe Kukėsit nuk kanė asnjė pėrfaqėsuese femėr nė Kuvend. Qarqet nė veri tė vendit nė total sjellin nė kuvend vetėm pesė pėrfaqėsuese gra si deputete.

Kundrejt njėmbėdhjetė deputeteve nė qarqet e jugut dhe dhjetė tė tjera nga tre qarqet e Shqipėrisė sė mesme. Nė mars 2014 pjesėmarrja e gruas nė Kuvend qėndron nė nivelin 18,6%.Burimi: Kuvendi       
Komentet dhe analiza: ODA       Burimi: Kuvendi       
Komentet dhe analiza: ODA     


Lista emerore e deputeteve femra ne parlament Mars 2014


Burimi: Kuvendi       
Komentet dhe analiza: ODA    


Ky raport ėshtė shėnuar pas dorėheqjes sė njė sėrė deputeteve nga mandate, konkretisht Silva Caka e qarkut tė Beratit e cila zėvendėson deputetin Nasip Naēo; Esmeralda Shkjau e qarkut Durrės zėvendėson deputetin Ilir Beqaj; Miranda Rira e qarkut Elbasan zėvendėson deputetin Edmond Haxhinasto;  Adelina Rista e qarkut Fier zėvendėson deputeten Eglantina Gjermeni; Mejreme Delishi e qarkut Lezhe jep dorėheqjen; Kejdi Mehmetaj e qarkut Tiranė zėvendėson deputeten Klajda Gjosha; Blerina Gjylameti e qarkut Tiranė zėvendėson deputeten Lindita Nikolla; Enkelejda Shkreli e qarkut Tiranė zėvendėson deputeten Milena Harito.

Nė vite nė vendin tonė pjesmarrja e gruas nė kuvend ėshtė paraqitur nė nivele tė ulta. Me Kodin e ri Zgjedhor dhe vendosjen e kriterit pėr lista kandidimi me pėrmbajtje jo mė pak se 30% pėr secilėn gjini dy proceset e fundit zgjedhore pas vitit 2009 shėnuan rritje tė pėrfaqėsimit kundrejt vlerave tepėr negative tė shėnuara nė 1996 – 2005.


Burimi: Kombet e Bashkuara (unstat.un.org)
Komentet dhe analiza: ODA


Krahasuar me vendet e Rajonit Shqipėria ka  nivel mė tė ulėt pėrfaqėsimi se njė pjesė e mirė e tyre. Ndėr 21 vendet e marra nė shqyrtim Danimarka mban vendin e parė sa i takon pjesėmarrjes mė tė lartė tė femrės nė politikė me 39.1%. Shqipėria pėrfaqėsohet nga femrat nė vetėm 18.6% ndaj totalit ndėrsa vende fqinje tė rajonit e kanė kapėrcyer nivelin 20% duke synuar njė standard kryesisht tė vendeve europiane me pėrfaqėsim gjinor nė nivelin 30%. Vetėm Turqia, Rumania dhe Hungaria shėnojnė rezultate mė tė ulta se vendi ynė. Kjo shifėr ėshtė njė tregues jo vetėm i demokracisė sė njė vendi, por edhe i pėrmirėsimit tė barazisė midis meshkujve e femrave.

Tregues tė tjerė pėr pėrfaqėsim ėshtė edhe pėrqindja e ulėt e grave tė zgjedhura nė nivel lokal si komuna e bashki. Me vetėm njėmbėdhjetė gra kryetare komunash apo 1.5 % e totalit, si dhe tre kryetare bashkish apo ne nivel pėrfaqėsimi vetėm 4.6%, pėrfaqėsimi I gruas nė procese zgjedhore mbetet nė nivele tė ulta.
 

Burimi: Kombet e Bashkuara (unstat.un.org)
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj dhe Griselda Rruci