Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Buxheti Faktik pėr Shėrbimin Spitalor 2012-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me buxhetin faktik tė shpenzuar pėr shėrbimin spitalor nė harkun kohor 2012-2013. Ky buxhet ka tė bėjė me shpenzime pėr investime, paga, kosto medikamentesh, shėrbime, mirėmbajtje, rimbursim ilaēesh, etj. Ky artikull realizohet pėrmes Monitorimit tė Transaksioneve tė Thesarit , proces qė mundėsohet nga Platforma Spending Data Albania.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Buxheti i Qendrės Spitalore Universitare “Nėnė Tereza” nė vitin 2013 ishte 4,806,565,404 lekė, pra 34% e buxhetit total pėr shėrbimin spitalor nė Republikėn e Shqipėrisė. Spitali Ushtarak, i cili sė fundmi ka ndryshuar emrin nė Spitali i Traumės ka pasur njė buxhet faktik prej 554,566,275 lekėsh nė vitin 2013, pra rreth 4% e totalit. Sanatoriumi, nga ana tjetėr si njė spital jo mė pak i rėndėsishėm me vendndodhje nė Tiranė, ka pasur njė buxhet prej 3% ndaj totalit, pra 436,398,119 lekė.

Gjatė vitit 2012 spitali me buxhetin faktik mė tė madh pas Qendrės Spitalore Universitare “Nėnė Tereza” ka qenė Drejtoria e Spitalit Elbasan me njė buxhet prej 599,286,104 lekėsh, ndėrsa nė vitin 2013 ka qenė Drejtoria e Spitalit Shkodėr me njė buxhet prej 573,958,954 lekėsh.

Buxheti Faktik pėr Shėrbimin Spitalor ne vitet 2012-2013


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Njė analizė interesante ėshtė dhe analiza qė vė pėrballė njėra-tjetrės Spitalet Rajonale me shtrirje gjeografike nė gjithė Republikėn e Shqipėrisė. Spitalet Rajonale tė cilat kanė shpenzuar mė shumė nga buxheti i shtetit nė harkun kohor 2012-2013 janė spitalet e Shkodrės, Elbasanit, Vlorės e Peshkopisė.

Gjatė vitit 2012 buxheti faktik i spitaleve dhe shėrbimeve rajonale nė total ka qenė 47% e totalit tė buxhetit faktik tė shėrbimit spitalor, ndėrsa nė vitin 2013 ky raport ėshtė zvogėluar nė 43% tė totalit.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA

Tė gjitha transaksione me vlerė, datė, pėrshrim shpenzimi dhe pėrfitues janė tė aksesueshme me tė dhėna autentike tek Spending Data Albania, Montorim i Thesarit tė Shetit.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci