Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Shpenzime buxhetore pėr shėrbime tė telefonisė mobile 2012-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me shpenzimet buxhetore pėr shėrbime tė telefonisė mobile nė vitet 2012 dhe 2013. Shpenzimet Buxhetore pėr shėrbime telefonike janė pagesa tė pakthyeshme qė kryen Qeveria dhe tė tjera Institucione Buxhetore, pėr realizimin e funksioneve nėpėrmjet pėrdorimit tė shėrbimeve telefonike. Kėto shėrbime ofrohen pėrmes operatorėve tė ndryshėm telefonik.


Nėn analizė janė vendosur katėr operatorėt aktualė qė operojnė nė tregun shqiptar: Albanian Mobile Communication, Vodafone Albania, Plus Communications dhe Eagle Mobile.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Operatori qė gjen pėrdorimin mė tė madh mes Institucioneve Buxhetore duket tė jetė Eagle Mobile, i cili nė vitin 2012 ka arkėtuar 218,049,536 lekė dhe nė vitin 2013 ka arkėtuar 158,916,572 lekė. Ky institucion pėrfitues i kėtyre mjeteve monetare ka shėnuar njė rėnie prej 27% nga viti nė vit, megjithatė nuk ka humbur pozicionin dominues ndėr operatorėt e tjerė.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODABurimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODANė vitin 2012 Eagle Mobile pėrbėnte 60% tė shpenzimeve buxhetore pėr shėrbime telefonike, ndėrsa nė vitin 2013 ky raport u reduktua nė 45%. Operatori i dytė qė ka arkėtuar mė shumė mjete monetare nė vitin 2012 ėshtė Vodafone Albania, e cila ka arkėtuar 65,905,798 lekė, pra 18% tė totalit. Por nė vitin pasues, pra 2013, ky pozicionim ka ndryshuar pasi nė kėtė vit operatori i dytė qė ka arkėtuar mė shumė mjete monetare nga Institucionet Buxhetore ėshtė Plus Communication me 21% ndaj totalit.

Nė total gjatė vitit 2012 janė regjistruar 361,931,278 lekė shpenzime buxhetore pėr shėrbime telefonike. Nė vitin 2013 kėto shpenzime janė ulur nė total me 3%, pra janė shpenzuar gjithsej 349,629,160.8 lekė.

Ky artikull realizohet pėrmes Monitorimit tė Transaksioneve tė Thesarit 2012 – 2014, proces qė mundėsohet pėrmes Spending Data Albania.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci