Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Totali i tė ardhurave 2000-2011

3 vite mė parė
share()?>

Tė ardhurat totale tė Buxhetit tė Konsoliduar tė Shtetit pėrfshijnė tė gjitha tė ardhurat nga burimet e ndryshme tatimore, jotatimore dhe ndihmat e dhėna nga qeveritė e shteteve tė huaja dhe donatorėve, pėrveē tė ardhurave nga privatizimi, tė cilat trajtohen si financim pėr defiēitin.

Nė grafikun e mėsipėrm jepet ecuria e tė ardhurave totale tė shtetit shqiptar pėr periudhėn 2000-2011. Sic mund tė shikohet, ka njė rritje tė vazhdueshme tė tyre. Rritja mė e lartė vihet re nė periudhat 2000-2001 me 11.5%, 2005-2006 me 12.4% dhe 2007-2008 me 15.8%.

Nė vitet 2001-2006 ka pasur njė rritje progresive e normės sė rritjes sė tė ardhurave, kryesisht prej zgjerimit dhe konsolidimit tė bazės tatimore. Ndėrkohė qė nė vitin 2007, edhe pse shėnohet njė rritje prej 9.6%, ajo ėshtė mė e vogla e tre viteve tė mėparshme. Kėtu ka ndikuar rėnia e tė ardhurave nga pushteti lokal, nga taksat doganore (si pasojė e zbatimit tė direktivave tė qarkullimit tė lirė tė mallrave) dhe pėr herė tė parė dhe si rrallė herė, njė rėnie e tatimit mbi fitimin.

Nė vitin 2008 buxheti ka pėrjetuar njė rritje tė ndjeshme, cfarė flet pėr njė administrim tė mirė tė sistemit pėr sigurimin e tė ardhurave dhe pėr njė ekonomi nė rritje. Frytet e politikave fiskale tė ndėrmarra lidhur me zbatimin e taksės sė sheshtė dhe riorganizimit tė administratės tatimore pėr ulje tė evazionit fiskal po jepnin rezultatet e tyre. Ndėrkohė qė pas kėtij viti, kriza financiare nė botė filloi tė shfaqė shenjat e saj edhe nė Shqipėri. Kjo coi nė njė rritje vetėm me 2.7% tė tė ardhurave totale nė vitin 2009 kundrejt vitit 2008. Vėmendjen e tėrheq periudha 2010-2011, nė tė cilėn parashikohet njė rritje prej 11.5%.

Duhet theksuar se tė dhėnat e vitit 2011 i referohen parashikimeve tė Ministrisė sė Financave, tė cilat shpesh herė tėntojnė tė jenė shumė optimiste nė fillim tė vitit, por qė nė mėnyrė tė vazhdueshme, pas realizimit faktit tė 9-mujorit, shoqėrohen me njė Akt Normativ. Ky Akt Normativ shpie nė rivlerėsim tė treguesve fiskal, duke e afruar buxhetin mė pranė realititet. Nė kėtė mėnyrė, ėshtė ende pėr t’u testuar mbajtja e ritmit rritės prej 11.5% tė tė ardhurave totale.


Vlerat ne grafike jane te shprehura ne milion leke ( million  lek)   


Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: Blerta Zilja