Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Eksportet dhe Importet sipas grupmallrave 1993-2013

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi import-eksportet nga dhe prej Shqipėrisė pėrgjatė 20 viteve tė fundit. Eksportet kanė shėnuar njė rritje dinamike gjatė vitit 2013 duke arritur pikėn maksimale qė prej vitit 1993. Nė vitin 2013, eksportet regjistruan njė rritje me bazė vjetore prej 15.6%, duke arritur nė 246 miliardė lekė.Burimi:INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Burimi:INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi:INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė fund tė vitit 2013, pesha e eksporteve kundrejt importeve shėnoi vlerėn mė tė madhe, 48%, duke konfirmuar kėshtu njė rikuperim tė industrisė vendase dhe eksporteve tė saj drejt tregjeve tė huaja.


Burimi:INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Duke analizuar tė dhėnat mbi grupmallrat me peshė mė tė madhe nė eksporte rezulton se dy janė grupmallrat kryesore, qė udhėhoqėn kėtė rritje, minerale, lėndė djegėse, energji dhe tekstile e kėpucė. Grupmalli i tretė i rėndėsishėm, ai i materialeve tė ndėrtimit dhe metaleve shėnoi rėnie me bazė vjetore. Eksportet e mineraleve lėndėve djegėse dhe energjisė, u rritėn 30.5% nė vitin 2013 kundrejt vitit 2012, duke shėnuar rreth 100 miliardė lekė.  Shkaku kryesor qė po rrit eksportet e kėtij grupmalli ėshtė eksporti I naftės nga kompania kanadeze Bankers Petroleum.

Nė fund tė 2013, “mineralet, lėndėt djegėse dhe energjia” pėrbėjnė 40% tė totalit tė eksporteve duke shtuar kėshtu mė shumė dominimin prej tyre tė eksporteve vendase.

Sektori i tekstileve e kėpucėve ka shėnuar gjithashtu rritje nė 2013. Eksportet e kėtij grupmalli arritėn nė rreth 70 miliardė lekė nė fund tė 2013-s, me njė rritje vjetore prej 11.7% duke u rikuperuar kėshtu nga periudha e vėshtirė e krizės , qė ēoi nė rėnien e porosive nga tregjet europiane. Pesha e kėtij grupi nė totalin e eksporteve ishte 28% nė fund tė vitit 2013. Materialet e ndėrtimit e metaleve kanė shėnuar rėnie duke u tkurrur 10% me bazė vjetore. Nė fund tė vitit 2013 ato arritėn nė 36 miliardė lekė.

Eksporte e grupmallrave tė tjera (qė zėnė sė bashku rreth 17% tė totalit) shėnuan ecuri pozitive nė 2013, me zgjerim vjetore 20%, tė udhėhequra nga shitjet e mira tė “prodhimeve tė drurit dhe letrės” dhe “Ushqimeve, pijeve dhe duhanit”, por gjithsesi ato mbeten tė ulėta nė raport me eksportet nė total.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA