Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tė dhėna dhe vizualizime mbi Fondi, Donacionet, Borxhet dhe Shpenzimet Elektorale 2013

7 vite mė parė
share()?>
Tė nderuar Miq,

Open Data Albania pėrmes rubrikės Shpenzime Elektorale 2013 po vizualizon per tė dhėna mbi fonde, shpenzime dhe donacione apo borxhe tė Fushatės Zgjedhore per Kuvend 2013. Transparenca nė Financimin  e Subjekteve Zgjedhore rregullohet me parashikime ligjore ne Kodin Zgjedhor konkretisht nė Kreu II, Nene 87 – 92.

 1. Nė fushatėn zgjedhore 24 maj – 23 qershor morėn pjesė 68 subjekte zgjedhore parti dhe individ. Deri nė muajin janar, konkretisht shtatė muaj pas fushatės nė web-in zyrtarė tė Komisjonit Qėndror tė Zgjedhjeve janė publikuar vetėm 52 raporte auditimi. Detyrimi i KZQ pėr publikim tė raporteve tė auditimit pėr tė gjitha subjektet bazohet ne Nenin 91 pika 4 e Kodit.
 2.  
 3. Subjektet e audituara kanė deklaruar se kanė grumbulluar nė total pėr tė vėnė nė dispozicion tė aktiviteteve elektorale njė fond prej 241 211 140 lekė (afėrsisht 2.34 milion dollarė).
 4.  
 5. Nga ana tjetėr partitė kanė shpenzuar mė shumė se fondi qė kanė siguruar. Subjektet deklarojnė se e kanė pėrfunduar procesin e kontabilizimit tė shpenzimeve tė fushatės me tejkalime dhe borxhe elektorale ne masėn 34.56 % tė totalit tė shpenzimeve. Shpenzimet elektorale janė deklaruar nė vlerėn 38 011 328 lekė (afėrsisht 3.659 milion dollarė).
 6.  
 7. Partia me nivelin mė tė lartė tė shpenzimeve elektorale ėshtė Partia Demokratike me 39.18 % tė totalit, pasuar nga Partia Socialiste me 33.2% tė totalit tė shpenzimeve.
 8.  
 9. 50% e fondit tė siguruar pėr fushatė pėrbėhet nga para tė dhuruara nga donatorėt. Ėshtė hera e parė ne vend qė donacionet dalin si zėri me vlerė mė tė lartė tek renditja e burimeve financiare. Pjesa prej 27.59% e totalit tė shpenzimeve janė fonde tė pėrfituara nga Buxheti i Shtetit. 15.3 % fonde tė grumbulluara nga kuotizacionet dhe burime statutore tė partisė. Edhe nė kėtė fushatė partitė politike si LSI dhe PDIU kanė pėrfituar nga reklama televizive pa pagesė kundrejt zbritjes sė detyrimeve fiskale tė subjektit mediatik ndaj arkės sė shtetit. Pesha i kėtijė burimi financiar ėshtė 6.8 % e totalit.
 10.  
 11. Konkretisht 52 raporte auditimi tė partive politike janė hartuar nga vetėm 9 ekspert kontabėl. Cdo eksperti i ka takuar tė bėjė auditim te 5 apo 6 partive duke shėnuar njė pėrqėndrim jo efikas tė procesit tė auditimit nė njė rreth tė ngushtė ekspertėsh. Kjo si pasojė e parregullsive ligjore tė konstatuara nė mbajtjen e shortit pėr pėrzgjehdje ku nuk u respektua kriteri ligjor i tė paktėn 20 ekspertėve pjesmarrės nė short, pėr mė me detaje shiko: Komsijoni Qėndror i Zgjedhjeve shkel Kodin Zgjedhor.
 12.  
 13. Lista e Donatorėve tė Partive politke pėrbėhet nga 125 emra individėsh qė kanė dhuruar vlera mė tė mėdha se 100 mijė lek. Nė total partiė kanė grumbulluar donacione prej 121 130 076 Lekė (pėrafėrsisht 1 187 549 USD). Partia Demokratike ka siguruar 52.29% tė totalit tė dhurimeve private tė fushatės pasuar nga Partia Socialiste e cila megjithėse parti fituese e procesit zgjedhor ka siguruar vetėm donacione nė raportin 37.4% e totalit tė dhurimeve zgjedhore.
 14.  
 15. Disa nga raportet e auditimit tė publikuara nė web-in e KQZ nuk janė tė plota. Si shembull konkret ėshtė rasti i auditimit pėr Partia Demokratike ku mungon si pjesė e raportit lista emėrore e donatorėve, listė e vėnė nė dispozicion tė publikut vetėm pas kėrkesave nė respekt tė tė drejtės sė informimit.
 16.  
 17. Ndėr tre proceset e fundit zgjedhore fushata qė ka kushtuar mė shumė ėshtė Fushata pėr Zgjedhjet nė Kuvend e mbajtur nė 2013-tė.

Mė gjerėsisht artikujt  me tė dhėna konkrete ju mund ti lexoni tek Rubrika Shpenzime Elektorale 2013. Po kėshtu ju mund tė gjeni tė dhėna tė pėrmbledhura edhe pėr dy fushata mė tė hershme zgjedhore si Shpenzime Elektorale 2009 dhe Shpenzime Elektorale 2011.


Ju faleminderitDownload: Array
Dataset-et nė format excel :
  Dataset-et nė format XML, N3 :