Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Vlera pėr Donacione nė Fushatėn Zgjedhore 2013

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Donacione Private tė Fushatės Zgjedhore 2013. Hulumtimi bazohet tek tė dhėna zyrtare tė raporteve te auditimit tė partive politike nga ekspertėt kontabėl. Kushtet pėr donacione nė favor tė subjekteve politike, ligjvėnėsi i ka pėrcaktuar nė nenin 89 tė Kodit Zgjedhor. Nė fushatėn e fundit zgjedhore, 50% e burimeve financiare janė donacione private. Nga gjashtėdhjetė e gjashtė parti qė morėn pjesė nė zgjedhje njėzet e pesė kanė deklaruar donacione me njė total prej 121 130 076 Lekė (pėrafėrsisht 1 187 549 USD). Partia Demokratike ka siguruar 52.29% tė totalit tė dhurimeve private tė fushatės pasuar nga Partia Socialiste e cila megjithėse parti fituese e procesit zgjedhor ka siguruar vetėm donacione nė raportin 37.4% e totalit tė dhurimeve zgjedhore.

Partia Fryma e Re Demokratike dhe Partia pėr Drejtėsi Integrim dhe Unitet janė parti qė kanė siguruar pėrkatėsisht 3 dhe 2 % tė totalit tė donacioneve duke u renditur edhe mė mirė se Lėvizja Socialiste pėr Integrim. LSI nė kėtė fushatė ka deklaruar zyrtarisht mbėshtetje me donacione private nė nivel tė ulėt qė pėrbėn vetėm 1% tė totalit Donacione tė Fushatės.


Burimi:http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza ODA

Donacionet sipas kategorisė
.

Donacionet janė nė para ose nė natyre si shėrbime dhe tė mira materiale. Bazuar tek Kodi Zgjedhor, donatorėt i ndajmė nė donator tė vlerave nėn 100 mijė lekė afėrsisht 1000 USD dhe donator tė vlerave mbi 100 mijė lekė afėrsisht 1000USD. Donatorėt e vlerave nėn 100 mijė lekė janė donator pėr tė cilėt partia mund tė pranojė dhurim nė kesh pa identifikim bankar tė dhuruesit.


Burimi:http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza ODA

Ndėrsa Donatorėt pėr vlera mbi 100 mijė lek detyrimisht duhen deklaruar nė regjistėr tė posaēėm qė pėrditėsohet sipas tė dhėnave tė llogarisė bankare qė subjekti vendos nė dispozicion. Konkretisht 68.37% e donacioneve janė donacione tė donatorėve pėr vlera mbi 100 mijė lekė, ndėrsa 30.13% donatorė tė paidentifikuar publikisht me vlera nėn 100 mijė lekė. Gjithashtu partitė kanė deklaruar dhurime nė natyre sende apo shėrbime jo kundrejt pagesės nė masėn 1.5% e totalit tė donacioneve ose me kundravlerė prej 1.81 milion lekė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu