Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Burime financiare, Shpenzime dhe Tejkalime Fondi nė Fushatė Zgjedhore 2013

5 vite mė parė
share()?>
Nė Fushatėn Zgjedhore pėr Kuvend 2013 garuan gjashtėdhjetė e tetė subjekte ndėr tė cilat gjashtėdhjetė e gjashtė janė parti politike dhe dy janė kandidat tė pavarur. Pėr tė mbėshtetur aktivitete tė fushatės partitė politike kanė deklaruar se kaba grumbulluar njė fond prej 241 211 140 Lekė. Pėr herė tė parė nė historikun e shkurtėr tė deklarimeve tė burimeve financiare pėr njė fushatė zgjedhore, paratė e siguruara nga donacionet janė burimi i parė i financimit sipas vlerės.

Sipas asaj ēka partitė deklarojnė 50% e parave tė vėnė nė dispozicion tė fushatės janė para tė dhuruara nga donatorėt. Ndėrsa burimi i financimit nga fonde publike tė buxhetit tė shtetit ka kaluar nė vend tė dytė me vlerė vetėm 27.59% tė totalit tė fondit tė grumbulluar pėr fushatė. Fonte tė vetė partive tė grumbulluara ndėr vite apo pjesė e kontributeve dhe kuotizacioneve tė antarsisė janė 15.3% e totalit tė fondit.

Njė burim i parashikuar nė ligj pėr financim fushate qė ėshtė koha mediatike e pėrfituar si reklamė pa pagesė kundrejt zbritjes fiskale nė detyrimin e subjektit mediatik ndaj arkės sė shtetit ėshtė nė vlerėn 6.8% e totalit tė fondeve tė fushatės. Deklarimet kontabėl tė dy partive elektorale si LSI dhe PDIU referojnė nė mėnyre specifike pėrfitimin nė bazė tė kėtij parashikimi tė Kodit Zgjedhor.


Burimi:http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza ODA


Partia e cila ka siguruar mė shumė fonde ėshtė Partia Demokratike me 39.18 % tė totalit, pasuar nga Partia Socialiste me 33.2 %  tė totalit dhe Lėvizjen Socialiste pėr Integrim me 10.5 % tė totalit tė fondeve, Fushatė 2013.


Burimi:http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza ODA

Edhe nė kėtė fushatė Zgjedhore sikurse dy tė mėparshmet partitė politike kanė deklaruar shpenzime mė tė larta se fondi i vėnė nė dispozicion. Sipas tabelave kontabėl ata kanė shpenzuar mė shumė duke shėnuar tejkalime dhe debi elektorale. Tejkalimi i fondit ėshtė nė masėn 36.54%.


Burimi:http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu