Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Korrupsioni dhe Shpėrdorimi Publik, Autorė tė Dėnuar nė RSh 2004-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e autorėve tė dėnuar pėr vepra penale korruptive nė vitet 2004 – 2012. Grupi i figurave tė veprave penale qė lidhen me korrupsionin ėshtė pėrzgjedhur nga ekipi i analizės pranė ODA, pasi nė ligjin tonė penal sikurse edhe nė trajtesa tė doktrinės nuk kemi ndarje me seksione apo nėnseksione qė referojnė se cilat veprime pėrbėjnė krime korrupsioni, shpėrdorimi apo abuzimi. Nė kontekstin e analizės janė pėrzgjedhur figura veprash penale tė parashikuara nė nenet si vijon: Neni 175.

Kontrabanda nga Punonjės qė lidhen me veprimtari Doganore;  Neni 181/a. Moskryerja e Detyrave nga organet tatimore; Neni 2017 Marrja e Shpėrblimeve; Neni 244. Korrupsioni aktiv i personave qė ushtrojnė funksione publike;  Neni 245. Korrupsioni aktiv i funksionarėve tė lartė ose tė zgjedhurve vendor;  Neni 245/1. Ushtrim i ndikimit tė paligjshėm ndaj personave qė ushtrojnė funksione publike; Neni 248. Shpėrdorim Detyre; Nenin 257. Shpėrdorim i Kontributeve tė Dhėna nga Shteti; Neni 257. Pėrfitim i paligjshėm i interesave; Neni 257/a.

Refuzim pėr deklarim, mosdeklarim, fshehja ose deklarimi i rremė i pasurive; Neni 258. Shkelja e barazisė nė tendera; Neni 259. Korrupsioni pasiv i personave qė ushtrojnė funksione publike; Neni 260. Korrupsioni pasiv i funksionarėve tė lartė shtetėror ose i tė zgjedhurve vendor; neni 319. Korrupsioni aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe funksionarėve tė tjerė tė drejtėsisė; Neni 319/a. Korrupsioni pasiv i gjyqtarit, prokurorit ose funksionarėve tė tjerė tė organeve tė drejtėsisė; Neni 324p2. Dhėnia ndihmė njė tė burgosuri pėr largim.


Burimi: Ministria e Drejtesise
Komentet dhe analiza: ODA

Shpėrdorimi i Detyrės ka tė bėjė me kryerjen ose moskryerjen me dashje e veprimeve apo e mosveprimeve nė kundėrshtim me ligjin, qė pėrbėn mospėrmbushje tė rregullt tė detyrės, nga personi qė ushtron funksione publike, kur i kanė sjellė atij ose personave tė tjerė pėrfitime materiale ose jomateriale tė padrejta a kanė dėmtuar interesat e ligjshėm tė shtetit, tė shtetasve dhe tė personave tė tjerė juridikė. Gjatė harkut kohor 2004-2012 janė dėnuar gjithsej 658 persona si pasojė e kryerjes sė kėsaj vepre penale, pra mesatarisht 73 persona nė vit.

Korrupsioni Pasiv i Personave qė Ushtrojnė Funksione Publike ėshtė ajo vepėr penale pėr tė cilėn dėnohen mesatarisht 14 persona ēdo vit. Viti me numrin mė tė lartė tė tė dėnuarve ėshtė viti 2010 ku janė dėnuar 23 persona pėr kryerjen e kėsaj vepre penale.

Shkelja e barazisė sė pjesėmarrėsve nė tendera apo ankande publike ėshtė njė tjetėr formė korrupsioni e aplikuar nė Republikėn e Shqipėrisė. Gjatė viteve 2004-2012 janė dėnuar gjithsej 83 persona nga ku pjesa mė e madhe janė dėnuar nė vitin 2008.


Burimi: Ministria e Drejtesise
Komentet dhe analiza: ODA

Me interes nė hulumtim paraqitet fakti qė disa nene tė kėtij grupi veprash penale nuk janė proceduar asnjėherė. Konkretisht neni 217 Marrja e Shpėrblimeve pėr veprime qė lidhen me krime kundėr Pavarėsisė dhe Integritetit tė Shtetit. Vepėr e rėndė kjo dhe me specifika tė veēanta deri diku abstrakte pėr njė procedim nė nivel gjyqėsor tė gjykatave tė zakonshme.

Edhe Korrupsioni nė gjyqėsor paraqitet si njė veprim penal i paproceduar me raste konkrete nė kėtė hark kohor. Nė rastin e Korrupsionit me subjekt veprimi funksionar publik kemi mesatarisht ēdo vit 13 persona tė dėnuar. Shpėrdorimi i detyrės mbetet edhe neni mė i pėrdorur pėr grupin e veprave penale korrupsion, shpėrdorim dhe abuzim detyre.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci