Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Borxhi Publik ne Republiken e Shqiperise 2013 - 2014

7 vite mė parė
share()?>
Tė nderuar miq,

Open Data Albania ka publikuar sėfundmi njė grup artikujsh mbi strukturėn dhe efektet e Borxhit Publik sipas ecurisė nė vitin e fundit 2013, dhe parashikimeve pėr 2014-ėn. Konkretisht edhe nė kėtė fillim viti janė sjellė tė pėrditėsuara tė dhėna mbi Borxhi Publik pėr Frymė 2014 dhe Kosto e Borxhit pėr Frymė 2014.

Po kėshtu janė pėrditėsuar artikuj mbi Borxhin Publik, i brendshėm dhe i jashtėm sikurse edhe Borxhi Publik sipas afatit tė maturimit.

Disa detaje nga publikimet e Open Data Albania mbi Borxhin janė si vijon:

• Borxhi Publik pėr Frymė sipas parashikimeve buxhetore 2014 do tė arrijė nė vlerėn 370 224 lekė. Kjo vlerė ėshtė rreth 13.22% mė shumė se njė vit mė parė apo 43 226 lek qė i shtohen borxhit pėr frymė qė mbarte ēdo banor i Shqipėrisė nė 2013.

• Njė familje mesatare me katėr pjesėtarė nė vitin 2014 ka njė “pjesė tek borxhi publik“ prej 1 480 896 lekė.

• Borxhi Total nė vitit 2014 ėshtė rritur me 120,4 miliardė lekė kundrejt 2013. krahasuar me vitin paraardhės, nė 2013 ku ky borxh ishte rreth 83,7 miliardė lek mė shumė se 2012-ta.

• Veē huamarrjes pėr tė mbėshtetur buxhetin dhe projektet e huaja kėtė vit nė rritjen e borxhit ka ndikuar edhe pėrfshirja e pagesės sė detyrimeve tė prapambetura pėr 35 miliard lek, detyrime tė prapambetura nė sektorin e infrastrukturės dhe sektorit tatimor.

• Kosto e Borxhit pėr Frymė llogaritet si raport i interesave qė do tė paguhen nga Buxheti i Shtetit pėr huanė ende tė pashlyer nė raport me popullsinė e vendit. Nė vitin 2014 kjo kosto pėr frymė sipas parashikimeve buxhetore llogaritet nė 16 645 lekė pėr frymė.

• Borxhi Publik mund tė emetohet brenda vendi dhe mbahet nga rezident si borxh i brendshėm, ose jashtė vendit dhe mbahet nga jo rezident, borxh i jashtėm. Stoku i borxhit publik deri nė pėrfundim tė tremujorit tė tretė tė 2013 shėnonte vlerėn e 871.8 miliardė lekė ose 62.2% e PBB. Raporti Borxh i Brendshėm dhe Borxh i Jashtėm ėshtė 57.37% me 42,63%. Ose nė vlera Borxhi i Brendshėm ėshtė 500.2 miliardė Borxhi i Jashtėm ėshtė 371.6 miliardė lek.

• Sipas afatit tė maturimit 249.2 miliardė lekė ose 30.4% e Borxhit janė borxhe afatshkurtra ndėrsa 569.5 miliard janė apo 69.6% janė borxh afatgjatė.

Mė shumė detaje mbi kėto tė dhėna ju mund tė gjeni duke lexuar artikujt pėrkatės tek rubrika Artikuj e Open Data Albania. Gjithashtu parashikimin buxhetor sipas funksioneve ju mund ta gjeni tek platforma e re Data Spending Albania konkretisht tek Buxhetit 2014.


Ju faleminderitDownload: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :