Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 25 Maj 2019

Borxhi pėr frymė nė vitet 2010-2014

6 vite mė parė
share()?>
Borxhi publik pėr frymė llogaritet si raport i stokut total tė borxhit ende tė pashlyer nė njė vit tė caktuar me popullsinė e regjistruar pėr atė vit. Nė terma tė thjeshtė, ai shpreh mesatarisht “sa borxh publik mbart” secili prej nesh apo “sa i takon tė shlyejė” nga borxhi i marrė ndėr vite nga qeveritė.

Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim ecurinė e kėtij indikatori nė vitet 2010-2014, i cili shfaqet nė grafikun nė vijim.


Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ecuria e tij ka qėnė nė rritje nga viti nė vit, sidomos nė dy vitet e fundit: 2013-n dhe parashikimin pėr vitin 2014, nė tė cilat ritmet e rritjes kanė qėnė mė tė larta. Pėr vitin 2013 borxhi pėr frymė shėnon 326 999 lekė apo 11.16% mė shumė se sa nė vitin 2012.

Nė 2014-n pritet qė kjo vlerė tė arrijė nė 370 224 lekė, qė ėshtė 13.22% mė shumė se njė vit mė parė apo 43 226 lekė qė i shtohen borxhit pėr frymė qė mbarte cdo banor i Shqipėrisė nė 2013-n. Kjo do tė thotė se njė familjeje mesatare prej 4 personash nė vitin 2014 i ėshtė rritur borxhi me 172 904 lekė, pėr tė arritur nė nivelin 1 480 896 lekė.

Nė ecurinė e borxhit pėr frymė ndikon nė tė njėjtėn kohė stoku i borxhit dhe popullsia. Grafiku nė vijim jep trendin e tyre, duke pasqyruar qartė se rritja e stokut tė borxhit ėshtė faktori mbizotėrues qė shpjegon rritjen e borxhit pėr frymė nga viti nė vit. Megjithatė, edhe tkurrja e popullsisė ka ndikuar nė rritjen e borxhit pėr frymė, por nė masė shumė mė tė vogėl se sa rritja e stokut tė borxhit.


Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Borxhi total pėr vitin 2014 ėshtė rritur me rreth 120,4 miliardė lekė krahasuar me vitin 2013, ndėrsa rritja 2012-2013 ishte rreth 83,7 miliardė lekė. Pėrvec huamarrjes pėr tė mbėshtetur buxhetin dhe projektet e huaja, kėtė vit nė rritjen e borxhit ka ndikuar edhe pėrfshirja e pagesės sė detyrimeve tė prapambetura pėr 35 miliardė lekė (sipas tabelės shoqėruese tė Buxhetit tė Konsoliduar), e cila do tė pėrdoret pėr shlyerjen e detyrimeve nė sektorin e infrastrukturės dhe detyrimet tatimore.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.