Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Eksporti dhe importi i naftės nė vend 2005 - 2013

7 vite mė parė
share()?>
Open Data ka kryer njė hulumtim mbi eksport-importet shqiptare tė naftės. Shqipėria vlerėsohet tė ketė rezerva relativisht tė larta qė arrijnė deri nė 400 milionė ton naftė. Sipas burimeve zyrtare tė Autoritetit Kombėtar tė Burimeve Natyrore, rreth 40 milionė tonė naftė janė ende tė pashfrytėzuara.

Patos- Marinza ėshtė zona kryesore e naftės nė Shqipėri. Kjo fushė prej 44 mijė hektarė ėshtė burimi mė i madh natyror i naftės nė tė gjithė Europėn, me njė kapacitet prodhimi prej 7.7 milionė fuēi naftė nė vit.

Si pasojė e rritjes sė investimeve tė huaja eksportet e naftės vendase janė rritur me ritme shumė tė shpejta qė prej vitit 2005. Eksportet e naftės shqiptare drejt tregjeve tė huaja nė fund tė vitit 2012 arritėn nė 56.7 miliardė lekė, duke dominuar kėshtu totalin e eksporteve vendase. Nė raport me njė vit mė parė, eksportet janė rritur 36%, ndėrsa kundrejt vitit 2005 ato kanė regjistruar njė rritje prej 2880%.


Burimi:Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Tė njėjtėn ecuri pozitive kanė regjistruar edhe eksportet nė sasi, duke shėnuar 1 milionė ton nė fund tė vitit 2012. Nė raport me njė vit mė parė ato janė rritur 36.3%. ndėrsa kundrejt vitit 2005 rritja ėshtė 1193%.

Edhe nė 10-muajt e parė tė vitit 2013, sipas Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Doganave, ecuria e eksporteve tė naftės ka vijuar tė jetė pozitve duke u rritur nė nivelet e njė viti mė parė. Nė fund tė tetorit 2013 eksportet kishin arritur nė 1.6 milionė tonė.

Eksportet e naftės shqiptare janė 2.4 herė mė tė larta se sasia e karburanteve qė Shqipėria importon nė vend pėr t’u pėrdorur nė konsumin vendas. Nė total, nė fund tė vitit 2012 janė importuar nė Shqipėri rreth 430 mijė ton karburante. Sasia e importeve tė karburanteve ka shėnuar rėnie nė vitet e fundit si pasojė e krizės ekonomike dhe reduktimit tė pėrdorimit tė automjeteve nga konsumatorėt. Rėnia ka vijuar edhe nė vitin 2013, duke u tkurrur nė 359 mijė ton.


Burimi:Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Importi i karburanteve Pėrpjekjet pėr tė pėrpunuar naftės vendase nė cilėsinė e duhur pėr ta hedhur nė treg pėr konsum tė brendshėm kanė dėshtuar, si pasojė edhe tė njė menaxhimi tepėr tė dobėt tė kompanisė publike ‘Albpetrol’, e cila ka nėn administrim fushėn e Patos-Marinzės.

Kompania eksportuese mė e madhe e naftės nė vend ėshtė Bankers Petroleum Albania, e cila shfrytėzon fushėn e Patos-Marinzės. Nafta shqiptare pėr shkak tė cilėsisė sė saj eksportohet dhe pėrpunohet si bitum nė tregjet e huaj, qė shėrben pėr asfaltimin e rrugėve.


Burimi:Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Pas viteve '90, kompani tė huaja kanė treguar interes tė vazhdueshėm pėr tė investuar nė fushėn e naftės nė Shqipėri nėpėrmjet marrėveshjeve koncesionare me qeverinė dhe kompaninė Albpetrol, e angazhuar nė zhvillimin, prodhimin dhe tregtimin e naftės bruto dhe gazit.

Qeveria ka marrėveshje pėr eksplorimin dhe prodhimin e naftės dhe gazit me kompani tė tilla si:Islandrockall JV. dhe Australian Beach Petroleum Ltd, Capricorn Albania Ltd, njė degė e kompanisė Cairn Energy company, Petromanas Albania Gmbh, Bankers Petroleum Albania dhe Sky Petroleum.

Marrėveshje tė tjera janė nėnshkruar pėr prodhimin dhe zhvillimin e fushave ekzistuese tė naftės dhe gazit me Bankers, Stream Oil & Gas, Sherėood International Petroleum dhe IEC Visoka.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA