Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Autorė tė dėnuar si shkaktarė dhe nxitės tė vetėvrasjeve, 2004 - 2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e personave tė proceduar si autorė tė nxitjes sė vetėvrasjes. Ky hulumtim bazohet te raste tė proceduara dhe autorė tė dėnuar nga gjykatat sipas nenit 99 tė Kodit Penal “Shkaktimi i vetėvrasjes”.

Ligji penal konsideron fajtorė dhe dėnon me gjobė ose burgim deri nė pesė vjet, tė gjithė ata persona qė shkaktojnė vetėvrasjen apo nxisin tentativė pėr vetėvrasje tė njė njė personi tjetėr pėrmes trajtimit tė keq sistematik ose nga sjelle tė tjera sistematike qė prekin rėndė dinjitetin, nė kontekstin kur viktima ka vartėsi materiale apo tė ēfarėdolloji tjetėr me personin shkaktar tė gjendjes qė ēon nė vetėvrasje.

Ēdo vit, gjykatat shqiptare dėnojnė dy deri nė pesė shtetas si nxitės dhe shkaktarė tė vetėvrasjeve.


Burimi: Vjetar Statistikor MD 2004 -2012       
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Kėshtu, sipas tė dhėnave zyrtare, kurbėn mė tė lartė kjo vepėr penale e ka arritur nė vitin 2008, ku janė regjistruar pesė vepra penale me pesė persona tė dėnuar. Nė vitet e mėvonshme, kjo vepėr penale ka njohur njė tendencė nė rėnie. Kėshtu, nė vitin 2009, shėnohen katėr ēėshtje me katėr tė dėnuar. Nė vitin 2010 po kaq ēėshtje dhe tė dėnuar. Nė viti 2011 janė vėrejtur tri raste dhe tre persona tė dėnuar, ndėrsa nė vitin 2012 vetėm njė rast i shėnuar.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dashamir Biēaku