Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Autor tė dėnuar pėr krime seksuale 2004-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar lidhur me vepra penale krime seksuale nė Republikėn e Shqipėrisė nė harkun kohor 2004-2012. Ky hulumtim ka pėr qėllim tė publikojė dhe analizojė tė dhėnat e Ministrisė sė Drejtėsisė mbi numrin e personave qė janė dėnuar pasi janė akuzuar se kanė kryer kėto vepra penale. Disa nga krimet seksuale mė tė pėrhapura janė krimet qė lidhen me shfrytėzimin e prostitucionit, marrėdhėnie seksuale ose homoseksuale me tė mitur e tė rritur, kryerja e veprave tė turpshme etj.

Numrin mė tė lartė tė tė dėnuarve pėr kryerjen e krimeve seksuale nė harkun kohor 2004-2012 e mbart viti 2004 me 226 tė dėnuar gjithsej. Ky vit ėshtė karakterizuar nga kriminalitet qė lidhet me trafikim dhe shfrytėzim pėr prostitucion. Konkretisht kėtė vit janė dėnuar pėr shfrytėzim prostitucioni nė rrethana rėnduese 54 persona; shfrytėzim prostitucioni 46 autor dhe trafikim i femrave pėr prostitucion 27 persona.

Njė kategori krimesh seksuale me rrezikshmėri tė lartė shoqėrore janė marrėdhėniet seksuale ose homoseksuale me persona tė mitur nėn katėrmbėdhjetė vjeē. Pėr kėtė vepėr penale qė klasifikohet si e afėrt me fenomenin e pedofilisė, nga gjykatat shqiptare dėnohen mesatarisht 8 autor ēdo vit. Nė vitin  2012 janė shėnuar 11 autor tė dėnuar, pėr tė cilėt mund tė parashikojmė edhe kategorizimin si pedofil.


Burimi: Ministria e Drejtėsisė
Komentet dhe analiza: ODA

Republika e Shqipėrisė ėshtė ende njė vend me vlerėsim negativ nė rrafshin ndėrkombėtarė sa i tako vlerėsimin tė kriminalitetit pėrmes agregimit statistikor. Vjetarė dhe databaza statistikore nė nivel gjyqėsori nuk reflekton informacion mbi numrin e viktimave tė krimeve. Ky element ka pasoja edhe mė tė rėnda nė rastin kur flitet pėr viktimizim nga krime seksuale apo viktimizim tė tė miturve.


Burimi: Ministria e Drejtėsisė
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci