Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Autor tė dėnuar pėr krime kundėr drejtėsisė 2004-2012

7 vite mė parė
share()?>
Krime kundėr drejtėsisė janė ato vepra tė kundėrligjshme qė prekin veprimtarinė e rregullt tė gjykatės pėr realizimin e drejtėsisė, si dhe tė organeve qė ndihmojnė nė realizimin e saj. Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim lidhur me kėto krime dhe tė dėnuarit pėr to, bazuar nė tė dhėnat e Ministrisė sė Drejtėsisė. Kėto tė dhėna shtrihen nė harkun kohor 2004-2012.  

Nė kėtė grup krimesh shėnohet edhe korrupsioni aktiv (dhėnie e miteve) dhe pasiv (mitmarrje) me gjyqtar, prokuror apo funksionar tė drejtėsisė. Viti 2011 ėshtė viti nė tė cilin janė dėnuar 6 persona si autor tė korrupsionit nė gjyqėsor. Nė vite tė tjera pėr kėto dy vepra penale qė mund tė konsiderohen korrupsion nė drejtėsi, kemi vetėm nga njė rast nė  vitet 2009 dhe 2011 dhe zero raste nė vitet e tjera nėn analizė. Po nė nivele tė ula qėndron edhe korrupsioni aktiv apo thėnė ndryshe tendenca pėr tė korruptuar dėshmitar, pėrkthyes dhe ekspert gjyqėsor.

Vepra penale, pjesė e grupit tė krimeve kundėr drejtėsisė, me numrin mė tė madh  tė tė dėnuarve duket tė jetė ajo e moskallėzimit tė krimit me mesatarisht 97 persona tė dėnuar ēdo vit. Ky krim i dėnueshėm pasohet nga ai i kallėzimit tė rremė me rreth 51 persona tė dėnuar mesatarisht ēdo vit.


Burimi: Ministria e Drejtesise
Komentet dhe Analiza: ODA


Gjatė vitit 2012 nė njė rend zbritės sipas numrit tė tė dėnuarve, veprat penale pėr krime kundėr drejtėsisė nisin me moskallėzimi i krimit, kallėzim i rremė, largimi i tė burgosurit nga vendi i qėndrimit, veprime qė pengojnė zbulimin e tė vėrtetės, pėrkrahje e autorit tė krimit, etj.

Nė total pėr krime kundėr drejtėsisė gjatė vitit 2012 janė dėnuar 230 persona, pra rreth 1.4 herė mė shumė se nė vitin 2004. Largimi i tė burgosurve nga vendi i qėndrimit ėshtė njė nen qė shprehet dukshėm si fenomen i arratisjes nga burgjet, dhe qė ėshtė finalizuar nė vitit 2012 me 23 persona tė dėnuar.


Burimi: Ministria e Drejtesise
Komentet dhe Analiza: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci