Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Tė dėnuar si autor tė krimeve kundėr jetės, Vrasje dhe Plagosje 2004-2012

7 vite mė parė
share()?>
Bazuar nė tė dhėna tė sistemit gjyqorė cdi vit nė Shqipėri regjistrohen mesatarisht 325 persona si autor tė krimeve kundėr jetės, vrasje plagoje apo kanosje tė rėnda. Open Data Albania hulumton se viti me mė shumė raste nė harkun kohorė 2004 – 2012 ėshtė viti i fundit 2012-ta me 356 autor krimesh tė dėnuar. Ndėrkohė viti me numrin mė tė ulėt tė autorėve tė dėnuar pėr krime kundėr jetės shėnohet 2007 me 283 raste.
Burimi: Ministria e Drejtėsisė
Komentet dhe analiza: ODA


Ligjvėnėsi shqiptarė ka parashikuar njėmbėdhjetė figura veprash penale tė lidhura me vrasjen. Njė pre tyre ėshtė edhe vrasja me paramendim pėr gjakmarrje. Nė nėntė vitet e analizuara gjykata ka dėnuar mesatarisht ēdo vit 12 persona pėr kėtė krim. Viti me numrin mė tė lartė tė dėnimeve ėshtė viti 2006, ndėrsa me nivel mė tė ulėt viti 2004. Nė total pėr periudhėn nė analizė gjykatat kanė dėnuar me vendim tė formės sė prerė pėr kėtė krim 108 persona. Ndėrkohė duket se nuk ėshtė ende funksional nė tė drejtėn tonė penale gjykimi i autorit nxitės pėr gjakmarrje. Edhe pse ky nen ėshtė parashikuar nė Kodin tonė Penal, ai pothuaj nuk ėshtė pėrdorur fare duke e bėre fenomenin social tė pandėshkueshėm nė procedimin penal.

Vrasjet dhe Plagosjet me dashje janė veprat mė tė shumta qė shėnohen nė rastin e personave tė dėnuar pėr kėtė grup krimesh. Nė vitin 2012 janė dėnuar 99 persona nėn akuzėn e vrasjes me dashje dhe 121 tė tjerė nėn akuzėn e plagosjes sė rėndė me dashje. Gjatė kėtij viti janė dėnuar gjithashtu 9 persona pėr vrasje me paramendim pėr gjakmarrje, 14 persona pėr vrasje nė kushtet e tronditjes sė rėndė psikike, 7 persona pėr vrasje mė kapėrcim tė kufijve tė mbrojtjes sė nevojshme, 13 persona pėr vrasje nga pakujdesia dhe 13 tė tjerė pėr plagosje tė rėndė me kapėrcim tė kufijve tė mbrojtjes sė nevojshme.


Burimi: Ministria e Drejtėsisė
Komentet dhe analiza: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci