Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Krahasimore Buxheti 2014 vs 2013

7 vite mė parė
share()?>
Krahasuar me Buxhetin e vitit 2013, vihet re njė rėnie e pėrgjithshme e peshės sė financimit kundrejt totalit thuajse pėr tė gjitha funksionet, pėrvecse pėr “Shpenzimet e tjera tė paklasifikuara” qė janė rritur me 6.45% dhe “Mbrojtja e mjedisit” me 0.15%. Rritja nė “Shpenzimet e tjera tė paklasifikuara” ka ardhur kryesisht nga pėrfshirja nė Projektbuxhet e zėrit “detyrime tė prapambetura” nė vlerėn 35 miliardė, nė tė cilat 12 miliardė janė parashikuar pėr detyrimet e infrastrukturės, 20 miliardė pėr detyrimet tatimore dhe 3 miliardė janė nėn zėrin “tė tjera”.

Ky fakt shpreh edhe njė nga prioritetet e qeverisė pėr shlyerjen e borxheve tė prapambetura ndaj biznesit. Ndėrkohė, pėr herė tė parė pas shumė kohėsh “Mbrojtja Sociale” zhvendoset nė funksionin e dytė mė tė financuar nga buxheti.

Peshat e financimit tė cdo funksioni kundrejt totalit


Burimi:Ministria e Financave
Komentet dhe analiza:ODA

Rėnien mė tė lartė nė vlerė relative, pėrvec kėtij funksioni, e ka pėrjetuar “Cėshtjet ekonomike” me 1.95%, “Strehimi dhe komoditetet e komunitetit” me 0.9%, “Arsimi” me 0.83% dhe “Shėndetėsia” me 0.83%.

Nėse do tė merrej nė analizė shuma e financimit tė funksioneve nė Projektbuxhetit 2014 kundrejt Buxhetit 2013, do tė vihej re rritja e financimit pėr disa nga funksionet si “Mbrojtja Sociale” me 8.3 miliardė lekė, “Shėrbimet e pėrgjithshme publike” me 2.76 miliardė lekė, Shėndetėsia me 1.67 miliardė lekė, Arsimi me 948 milionė lekė, “Mbrojtja e mjedisit” me 759 milionė lekė dhe sė fundmi, “Rendi dhe siguria” me 575 milionė lekė. Me rėnie financimi nė PB2014 shfaqen “Cėshtjet ekonomike” me 4 miliardė lekė, “Strehimi dhe komoditetet e komunitetit” me 1.38 miliardė lekė, “Mbrojtja” me 253 milionė lekė dhe “Argėtimi, kultura dhe ceshtjet fetare” me 168 milionė lekė.

Shuma e financimit tė funksioneve sipas Projektbuxhetit 2014 dhe Buxhetit fillestar 2013 nė 000 lekė)


Burimi:Ministria e Financave
Komentet dhe analiza:ODA*Vlera e shpenzimeve totale 455.56 miliardė lekė i pėrket Tabelės nr.6 shoqėruese tė Ligjit tė Buxhetit.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.