Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Tė punėsuar sipas kategorisė vlerė page mujore 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e tė punėsuarve nė vend sipas kategorisė sė tyre tė pagės. Hulumtimi synon tė shprehė se sa ėshtė numri dhe pesha e tė punėsuarve sipas vlerės sė pagės mujore qė ata deklarohen. Tė dhėnat bazohen tek mesatarja mujore e nėntėmujorit tė parė 2013. Burim informacioni ėshtė Ministria e Financave.

Nė mesataren e totalit nė kėtė vit, tė punėsuar kontribues nė vend janė shėnuar katėrqind e njėzete pesė mijė e gjashtėdhjetė e gjashtė persona. Rezulton se 56,2% e totalit tė personave tė punėsuar janė me paga nėn vlerėn tridhjetė mijė lekė nė muaj.

Mund tė themi se mė shumė se gjysma e tė punėsuarve nė vend nuk i nėnshtrohet tatimit mbi tė ardhurat personale nė skemėn aktuale tė tatimit. Paga 30 – 40 mijė lek nė muaj ėshtė paga e 9.2% e tė punėsuarve tė deklaruar nė Republikėn e Shqipėrisė, ndėrsa 10,6 % ėshtė pesha kundrejt totalit e personave me pagė mujore tė kategorisė 40 – 50 mijė lek nė muaj. Kategoria e personave qė punėsohen me pagesė mujore nė vlerėn 100 – 200 mijė lekė ėshtė pothuaj e papėrfillshme tek totali i tė punėsuarve kontribuues. Ndėrkohė pagėn mbi 200 mijė lek nė vend e pėrfitojnė 1.2 % e kontribuesve.


Burimi: Ministria e Financave   
Komentet dhe pėrpunimi: ODABurimi: Ministria e Financave   
Komentet dhe pėrpunimi: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA