Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shkaqe tė vdekshmėrisė pėr fėmijėt 0 deri 5 vjeē

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania, po hulumton mbi shkaqet e vdekjes sė fėmijėve nga 0 nė 5 vjeē. Sipas treguesve tė vdekshmėrisė pėr kėtė grupmoshė nė vitin 2012 rezulton se ndėrlikime tė muajit tė parė pas lindjes pėrbėjnė 47 % tė rasteve tė vdekshmėrisė sė fėmijėve 0 -5 vjeē. Ky nivel referon nevojėn pėr njė kujdes post natal me cilėsor.

Po kėshtu Pneumonia ėshtė njė diagnozė e 11% tė vdekjeve tė fėmijėve nėn moshėn 5 vjeē, ndėrsa tregues mjaft i rėndė shėnohet nė pėrqindjen numrit tė vdekjeve si pasojė e lėndimeve fizike dhe aksidenteve. Ky shkak qėndron nė nivelin 10%, duke rrėfyer se njė ndėr dhjetė fėmijė shqiptar qė vdesin nė kėtė moshė tė hershme 0 deri 5 vjeē, ėshtė viktimė e dhunimit; aksidenteve apo armėve tė zjarrit.


Burimi: UNICEF
Komente dhe Analiza: ODA

Nė Shqipėri vdekjet e fėmijėve 0 – 5 vjeē nga sėmundje si malaria; SIDA apo fruthi ėshtė nė nivelin 0%. Ajo qė bie nė sy ėshtė qė pėrqindja e vdekshmėrisė nga plagosje dhe lėndime ėshtė tepėr e lartė nė krahasim me vende tė rajonit apo Europės nė tėrėsi.

Sikurse shohim nga hulumtimi i Open Data Albania, lėndimet e plagosjet, bėhen shkak i vdekjeve, pesė herė mė shumė se nė Maqedoni, dy herė mė shumė se nė Bosnje Hercegovina. Edhe nė Serbi dhe Greqi, vdekjet shkaktohen nga lėndimet e plagosjet, shumė herė mė pak se sa nė Shqipėri.


Burimi: UNICEF
Komente dhe Analiza: ODA


Ėshtė interesante tė themi se krahasuar me Shqipėrinė, ka shumė pak vende nė botė, me vlera mė tė larta tė pėrqindjes sė vdekjeve qė shkaktohen nga  lėndimet dhe plagosjet. Kėtu pėrmenden SHBA, Kina, Luksemburgu, Lituania, Estonia, Republika e Koresė etj. Kjo ėshtė njė situatė aspak pozitive e cila duhet tė tėrheqė vėmendjen pėr tė shtuar pėrpjekjet pėr siguri mė tė mirė tė jetės nga aksidentet, dhuna dhe armėt e zjarrit.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu