Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Vdekshmėria pėr moshėn 0 deri 5 vjec nė Republikėn e Shqipėrisė dhe Rajon 1990 - 2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi vdekshmėrinė e fėmijėve tė moshės 0 deri 5 vjeē. Treguesi i vdekshmėrisė sė fėmijėve 0 deri 5 vjeē pėrllogaritet si numri i fėmijėve qė vdesin nė kėtė moshė nė raport me ēdo njėmijė lindje fėmijėsh nė vend. Ky tregues ėshtė njė matės i mirė i kushteve dhe standardeve shėndetėsore tė njė vendi, sikurse edhe i sigurisė sė jetės.


Burimi: UNICEF
Komente dhe Analiza: ODA


Duke parė ecurinė e kėtij treguesi, shohim se numri i vdekjeve nėn moshėn 5 vjeē ka ardhur nė rėnie . Viti 2012 shėnon edhe vlerėn mė tė vogėl nė vite, pėr rastin e vendit tonė pėr ēdo 1000 lindje vdesin  17 fėmijė tė moshės 0 - 5 vjeē. Situata paraqitet mė problematike pėr fėmijė tė seksit mashkull. Numri i vdekjeve tė meshkujve nė moshėn 0 – 5 vjeē pėr ēdo 1000 lindje ėshtė 18 ne vitin 2012, kundrejt 15 pėr fėmijėt femra. Ky indikator adreson ndjeshėm nė nevojėn pėr diagnostikim prenatal sipas sėmundshmėrisė.


Burimi: UNICEF
Komente dhe Analiza: ODA


Republika e Shqipėrisė mbetet vendi me indikatorin mė negative sa i takon vdekshmėrisė sė fėmijėve edhe pėr moshėn 0 deri 5 vjeē. Vendi ynė shėnon 10 raste vdekshmėrie mė shumė pėr ēdo 1000 lindje duke u krahasuar me Bosnje-Hercegovinėn dhe Serbinė qė janė vende gjithashtu me indikator tė lartė pėr rajonin.


Burimi: UNICEF
Komente dhe Analiza: ODA

Shumė interesante ėshtė tė krahasojmė sipas vendeve edhe normėn e rėnies sė vdekshmėrisė pėr moshėn 0 - 5 vjeē  pėr ēdo njėmijė lindje. Si periudhė kohore pėr tė kalkuluar normėn e rėnies marrim periudhėn nga viti 1990 deri nė 2012. Sa mė e lartė tė jetė kjo normė, aq mė i madh ėshtė pėrmirėsimi vjetor i treguesit. Shqipėria ka njė normė vjetore prej 4.2 %, pra vdekshmėria ka rėnė mesatarisht me 4.2 % nė vit.

Ndėrkohė Serbia dhe Mali i Zi kanė normat pėrkatėsisht 6.6% dhe 4.8%, qė dėshmojnė njė pėrmirėsim vjetor, shumė mė tė lartė sė Shqipėria. Vetėm Italia ka njė ritėm mė tė ulėt tė rėnies sė vdekshmėrisė tek fėmijėt nėn 5 vjeē, por gjithashtu Italia ka numėr tė ulėt rastesh.  Norma vjetore e rėnies sė vdekshmėrisė tregon edhe nivel negativ dhe kushte diskriminuese sa i takon sistemit dhe kushteve tė shėndetit pėr njė vend tė caktuar. Ky tregues shfaq edhe njė siguri tė ulėt tė garancive pėr jetėn e tė miturve tė moshės 0 -5 vjeē qė paraqet vendi ynė kundrejt vendeve fqinje.


Burimi: UNICEF
Komente dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu