Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Partia Demokratike - fonde dhe shpenzime zgjedhore 2013

5 vite mė parė
share()?>
Nė fushatėn zgjedhore pėr kuvend 2013, Partia Demokratike ka arritur tė sigurojė njė fond prej 94.5 milion lekė afėrsisht 900 002 $. Ndėrkohė sipas raporteve financiare zyrtare partia ka shpenzuar 96.6 milion lekė 920 098 $. Konkretisht PD ka njė tejkalim shpenzimesh prej 2.1 milion lekė.

Burimi:http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza ODA

Partia Demokratike ka pėrfituar nga buxheti i shtetit 27.2% tė totalit tė fondeve qė ka siguruar. Donatorėt private kanė dhuruar pėr fushatėn  63.3 milion lekė ose 67% tė totalit tė fondeve.. Kjo parti ka pesėqind e gjashtėdhjetė e dy donator privat tė cilėt i kanė siguruar asaj  67.02 % tė totalit tė fondeve tė siguruara.  Partia ka aktivizuar fonde tė vetat pėr mbulim tė shpenzimeve nė fushatė nė njė masė prej 5.79 % tė totalit, nė vlerėn 5.5 milion lekė.


Burimi:http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza ODA

Krahasuar me Fushatėn Zgjedhore pėr Kuvend 2009, PD rezulton tė ketė mbledhur mė pak fonde nė kėtė fushatė. Konkretisht partia rezulton tė ketė tkurrje tė tė ardhurave nė total nė masėn 37.1 %. Nė Fushatėn Zgjedhore tė  2009 kjo parti siguroi fonde nė vlerėn 150.2 milion lekė kundrejt 94.5 milion lekė qe ėshtė fondi i fushatės 2013.


Burimi:http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza ODA

Ndėrkohė nė kontekstin e shpenzimeve, nė fushatėn 2013 Partia Demokratike ka shpenzuar pothuajse 40 % me pak se nė fushatėn e vitit 2009.


Burimi:http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza ODA


Konkretisht tek shpenzimet e fushatė 2013 mbizotėrojnė shpenzime pėr mbulim tė hapėsirave publicitare. Ato janė 41.12 % e totalit tė shpenzimeve tė PD. Ndėrsa pėr konsulencė PD ka shpenzuar nė vlerėn 14.5 milon lekė ose 15% tė totalit tė shpenzimeve.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Msc. Olta Begu