Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Lėvizja Socialiste pėr Integrim- fonde dhe shpenzime zgjedhore 2013

6 vite mė parė
share()?>
Nė fushatėn zgjedhore pėr kuvend 2013, Lėvizja Socialiste pėr Integrim ka arritur tė sigurojė njė fond prej rreth njėzet e pesė milion lekė (241 279 $). Ndėrkohė sipas raporteve financiare zyrtare partia ka shpenzuar dyzetė e shtatė milion lekė (afėrsisht 449 470 $). Pra Lėvizja Socialiste pėr Integrim ka njė tejkalim shpenzimesh prej 21.9 milion lekė. Pra 46 % e shpenzimeve nuk janė mbuluar nga fondet e mbledhura apo tė vėna nė dispozicion tė fushatės.


Burimi: http://www.cec.org.al/images/stories/zgjedhje-per-kuvend/2013/rap_audit/LSI.pdf   
Komente dhe Analiza: ODA


Lėvizja Socialiste pėr Integrim ka pėrfituar nga buxheti i shtetit fondin nė vlerė rreth tre milion lekė. Donatorėt private kanė dhuruar pėr fushatėn 1.3 milion lekė. Donatorėt privat i kanė siguruar LSI-sė 5.01 % tė totalit tė fondeve tė siguruara.  Partia ka aktivizuar fonde tė vetat pėr mbulim tė shpenzimeve nė fushatė nė njė masė prej 21.68 %, nė vlerėn 5.5 milion lekė.


Burimi: http://www.cec.org.al/images/stories/zgjedhje-per-kuvend/2013/rap_audit/LSI.pdf   
Komente dhe Analiza: ODA 


Krahasuar me Fushatėn Zgjedhore pėr Kuvend 2009, partia rezulton tė ketė grumbulluar mė shumė se sa dyfishin e fondeve. Nė 2009 kjo parti siguroi fonde nė vlerėn 11.4 milion lekė kundrejt 25.3 milion lekė qe ėshtė fondi i fushatės 2013.


Burimi: http://www.cec.org.al/images/stories/zgjedhje-per-kuvend/2013/rap_audit/LSI.pdf   
Komente dhe Analiza: ODA 


Edhe nė kontekstin e shpenzimeve, nė fushatėn 2013, Lėvizja Socialiste pėr Integrim ka dyfishuar shpenzimet e saj.


Burimi: http://www.cec.org.al/images/stories/zgjedhje-per-kuvend/2013/rap_audit/LSI.pdf   
Komente dhe Analiza: ODA 


Konkretisht tek shpenzimet e fushatė 2013 mbizotėrojnė shpenzime pėr mbulim tė hapėsirave publicitare. Ato janė 82.36 % e totalit tė shpenzimeve tė LSI.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Msc. Olta Begu