Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Mbetjet e ngurta urbane dhe inerte nė vitet 2003-2012

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi sasinė e mbetjeve tė ngurta urbane dhe inerte duke marrė nė analizė ecurinė e tyre nė vitet 2003-2012 dhe ndarjen nė nivel qarku. Aktualisht, nė vendin tonė mbizotėron depozitimi i mbetjeve nė sheshe (dump sites) tė papėrshtatshme pėr ruajtjen dhe trajtimin e tyre, ndėrkohė qė deri nė 2011-n funksiononin vetėm dy landfille nė gjithė vendin (Sharrė tė Tiranės dhe Bushat tė Shkodrės). Ndėrkohė nė rastin e komunave, vijon hedhja mbetjeve nėpėr shpatet e lumenjve apo djegia nė fusha tė hapura, karakteristikė kjo jo nė pak raste edhe pėr qytetet.


Burimi : Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Mbetjet e ngurta urbane janė rritur me ritme tė shpejta deri nė vitin 2010, ndėrkohė qė pas kėtij viti, ecuria paraqitet mė e ngadaltė, me rreth 0.83% nė vitin 2011 dhe 5.4% nė vitin 2012. Sipas shifrave, mbetjet urbane tė ngurta nė vitin 2012 janė rreth 1.1 milionė ton, apo 3 herė mė shumė nė 2003-shin.

Pėr mbetjet nė nivel qarku, nė vend tė parė ėshtė Tirana, me 383 mijė ton, e ndjekur nga Durrėsi, Fieri dhe Vlora. Interesant ėshtė fakti qė nė 2012-n shfaqen prirje tė rėnies sė mbetjeve tė ngurta urbane nė qarqet Kukės (20.8%), Tiranė (7.5%), Korēė (4.7%), Fier (3.1%) dhe Berat (2.2%). Me rritjen mė tė lartė ėshtė qarku i Durrėsit, me 47.6%, e mė pas Elbasani (25.6%), Shkodra (25.3%), Lezha (22%) dhe Vlora (17%).


Burimi : Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Lidhur me mbetjet inerte, ecuria paraqitet mė ndryshe. Pas vitit 2005, bie nė sy njė rėnie graduale, e cila ndalon nė 2010-n. Ky vit shėnon rėnien mė tė lartė tė mbetjeve inerte, 28.3% krahasuar me 2009-n dhe gjithashtu nivelin mė tė ulėt pėr gjithė periudhėn. Situata e raportuar ndryshon nė 2011-n, ku mbetjet inerte janė dyfishuar krahasuar me vitin 2010 dhe arrijnė pikun pėr gjithė vitet 2003-2012.

Qarku me mbetjet mė tė larta pėr 2011-n ishte Vlora, me 235.7 mijė ton, i ndjekur nga Tirana me 190.5 mijė ton dhe Berati me 92.7 mijė ton.


Burimi: Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė vitin 2012 situata ndryshon sėrish. Mbetjet inerte janė sa gjysma e vitit 2011, duke arritur nė 332 mijė ton. Megjithatė, edhe nė vitin 2012, Vlora vazhdon tė jetė qarku me nivelin mė tė lartė tė mbeturinave inerte, me 178 mijė ton. Pas tij renditet Berati, me 5 herė mė pak se Vlora (34 mijė ton) dhe Gjirokastra (21 mijė ton).


Burimi: Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
 Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.