Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Eksport - importi i artikujve dru dhe qymyrdruri 2008-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim nivelin e eksporteve dhe importeve tė artikujve dru dhe qymyrdruri tė raportuara nga autoritete doganore pėr vitet 2008-2012. Konkretisht nė pesė vitet e fundit, Shqipėria ka eksportuar lėndė dhe artikuj drusorė plus qymyr druri nė vlerėn 7.6 miliardė lekė, ndėrkohė qė ka importuar sasi me vlerė rreth 34.5 miliardė lekė pėr tė njėjtėn periudhė kohore. Raporti import-eksport pėr kėtė kategori tė jetė pėrafėrsisht 4.5 me 1.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Eksporti i “drurit, artikujve prej druri dhe qymyri i drurit” ka ardhur nė rritje tė vazhdueshme nga viti nė vit, duke shkuar nga 1.2 miliardė lekė nė 2008-n, nė 1.8 miliardė nė 2012-n. Ky vit shėnon edhe rritjen mė tė madhe krahasuar me periudhat e mėparshme, 8% mė shumė sesa nė 2011-n.

Ndėrkohė, importet, pavarėsisht se janė disa herė mė tė larta sesa eksportet, kanė pasur njė trend rritės vetėm nė vitet 2009-2010, ndėrsa nė 2011 kanė qėndruar thuajse nė tė njėjtin nivel. Nė vitin 2012 ato shėnojnė rėnien e parė, duke zbritur nga 7.22 miliardė nė 2011, nė 6.7 miliardė, apo 6.8% mė pak.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Pėr tė pasur njė pamje mė tė plotė mbi eksportin dhe importin e lėndės drusore, Open Data Albania ka marrė nė analizė strukturėn e tyre pėr vitin 2012. Vlerėn mė tė madhe, rreth 50%, e zė eksporti i “drurit si lėndė djegėse” me 612 milionė lekė, i ndjekur nga “lėndė drusore e sharruar” me 211 milionė lekė dhe “skelete druri pėr piktura” me 199 milionė lekė. Tė tre kėta zėra pėrbėjnė rreth 84% tė vlerės sė eksporteve pėr vitin 2012.


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė importe, peshėn kryesore e zėnė “pllaka zdrukthi” me 1.9 miliardė lekė dhe “panele fibrash prej druri” me 1.88 miliardė lekė. Secili prej tyre zė pėrkatėsisht 33.3% dhe 32.7% tė lėndės drusore tė importuar pėr vitin 2012. Ndėrsa zėri i tretė mė shumė i importuar ėshtė “lėnda drusore e sharruar” me 1.46 miliardė lekė apo 25.4%.


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.