Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kundėrvajtjet nė pyje dhe kullota 2005-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi raste tė dėmtimit pėrmes shfrytėzimit nė kundėrvajtje tė hapėsirave pyjore dhe kullotave nė vitet 2005 – 2012. Rastet e vlerėsuara janė referuar si tė tilla nga autoritete nėn vartėsinė e Ministrisė sė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave. Kundėrvajtje tė tilla janė tė parashikuara nė Kodin Tonė Penal konkretisht neni 205 Prerja e Paligjshme e Pyjeve. Veē kundėrvajtjeve penale, veprime me pasoja nė hapėsira pyjore dhe kullotė mund tė pėrbėjnė edhe kundėrvajtje administrative.

Viti 2006 shėnohet numri mė tė lartė rastesh pėr tė dyja kategoritė.  Ministria e Mjedisit ka referuar kėtė vit 525 kundėrvajtje penale. Ndėrkohė nė Vjetarėt Statistikorė tė Ministrisė sė Drejtėsisė referohet se vetėm 162 ēėshtje janė proceduar. Nė vitin 2012, rastet e referuara kanė rėnė nė numėr. Kjo rėnie mund tė jetė njėkohėsisht edhe pasojė e eficensės sė inspektorateve nė mbrojtje tė pyjeve, dhe ndryshimeve ligjore nė organizimin e punės sė tyre.


Burimi: Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ministria e Mjedisit ka referuar edhe mbi dėmin e shkaktuar nga kėto kundėrvajtje duke pėrllogaritur vlerėn pėr secilin rast. Pavarėsisht se numri i kundėrvajtjeve penale ėshtė shumė herė mė i vogėl se numri i kundėrvajtjeve administrative, vlera e tyre nė vitet 2005-2009 ėshtė shumė mė e lartė, trend i cili pėrmbyset vetėm nė vitet 2010 dhe 2012.

Viti 2010 ka nivelin mė tė lartė tė vlerės sė kundėrvajtjeve administrative me rreth 1,1 miliardė lekė dėme tė shkaktuara. Vlera e regjistruar nė kėtė vit ėshtė mė e lartė se vlera e gjithė viteve tė tjera sėbashku.


Burimi: Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Republika e Shqipėrisė ka pėsuar ndjeshėm pakėsim tė sipėrfaqeve pyje dhe kullotė. Numri i lartė e veprimeve qė pėrbėjnė kundėrvajtje dhe i rasteve pėr zjarrvėnie dėshmojnė mbi kėtė fenomen. Aktualisht autoritetet pėrkatėse nuk kanė tė qartė inventarin e pyjeve dhe kullotave, inventarė ko do tė duhej tė pėrditėsoheshin tė dhėna tė veprimeve objekt i kėtij hulumtimi.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.