Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Partia Socialiste - fonde dhe shpenzime zgjedhore 2013

6 vite mė parė
share()?>
Nė fushatėn zgjedhore pėr kuvend 2013, Partia Socialiste njėkohėsisht partia kryesore e koalicionit fitues tė zgjedhjeve ka arritur tė figurė njė fond prej rreth tetėdhjetė milion lekė (afėrsisht 741 467 $). Ndėrkohė sipas raporteve financiare zyrtare partia ka shpenzuar dyfishin e asaj qė ka grumbulluar. Konkretisht shpenzimet nė total pėr fushatėn janė njėqind e tetėdhjetė e shtatė milion lekė. Thėnė me fjalė tė thjeshta, 57 % e shpenzimeve nuk janė mbuluar nga fondet e mbledhura apo tė vėna nė dispozicion tė fushatės.


Burimi: http://www.cec.org.al/images/stories/zgjedhje-per-kuvend/2013/rap_audit/PS.pdf
Komente dhe Analiza: ODA


Partia Socialiste ka pėrfituar nga buxheti i shtetit fondin nė vlerė rreth njėzet e gjashtė milion lekė. Donatorėt private kanė dhuruar pėr fushatėn  45.3 milion lekė. Kjo parti ka 53 donator tė cilėt i kanė siguruar asaj 56.58 % tė totalit tė fondeve tė siguruara.  Partia ka aktivizuar fonde tė vetat pėr mbulim tė shpenzimeve nė fushatė nė njė masė prej 10.81 % ose nė vlerėn 8.6 milion lekė.


Burimi: http://www.cec.org.al/images/stories/zgjedhje-per-kuvend/2013/rap_audit/PS.pdf
Komente dhe Analiza: ODA


Krahasuar me Fushatėn Zgjedhore pėr Kuvend 2009, partia rezulton tė ketė tkurrje tė tė ardhurave nė total nė masėn 14.4 %. Nė 2009 kjo parti siguroi fonde nė vlerėn 93.6 milion lekė kundrejt 80 milion lekė qe ėshtė fondi i fushatės 2013.Burimi: http://www.cec.org.al/images/stories/zgjedhje-per-kuvend/2013/rap_audit/PS.pdf
Komente dhe Analiza: ODA

Gjithsesi tkurrja e tė ardhurave nuk e ka penguar PS tė shpenzojė gati dyfishin duke shėnuar debi elektorale me fatura ende tė papaguara.


Burimi: http://www.cec.org.al/images/stories/zgjedhje-per-kuvend/2013/rap_audit/PS.pdf
Komente dhe Analiza: ODA


Konkretisht tek shpenzimet e fushatė 2013 mbizotėrojnė shpenzime pėr mbulim tė hapėsirave publicitare. Ato janė 82.66 % e totalit tė shpenzimeve tė PS.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Msc. Olta Begu