Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Dėmi ekonomik nė universitete nė vitet 2010-2012

7 vite mė parė
share()?>
Universitetet publike nė vendin tonė financohen nga Buxheti i Shtetit dhe tė ardhurat e veta, arsye pėr tė cilėn ato i nėnshtrohen kontrollit tė pėrdorimit tė kėtyre fondeve nga Kontrolli i Lartė i Shtetit. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim dėmin ekonomik qė i ėshtė shkaktuar Buxhetit tė Shtetit nga universitetet e audituara gjatė viteve 2010-2012.

Qė nga viti 2010, KLSH ka kontrolluar nė total 6 universitete, ndėrkohė qė nė vitin 2009 nuk ėshtė audituar asnjė i tillė. Dėmi ekonomik total i shkaktuar prej tyre ka qėnė rreth 94,8 milionė lekė, i shkaktuar nė 5 sektorė kryesorė: tatim-taksa; shpenzime operative; paga; shpėrblime dhe prokurime.


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Pjesa mė e madhe e dėmit ėshtė shkaktuar nė sektorin e pagave. Pėr tre vitet ai ėshtė pėrllogaritur rreth 50 milionė lekė apo 53% e dėmit total, i shkaktuar kryesisht nga Universiteti “Eqrem Ēabej” pėr 31,5 milionė lekė dhe Universiteti “Ismail Qemali” pėr 17 milionė lekė.

Nė rastin e universitetit “Eqrem Ēabej”, ky dėm i pėrket pėrfitimit nė mėnyrė tė padrejtė nga punonjėsit akademik tė pagesave pėr kohėn e punės jashtė kohės normale (18,8 milionė lekė) si dhe pėrfitim i padrejtė pėr pagesat pėr titullin shkencor, pa mbaruar procesi i akordimit tė titullit. Kėshtu, sipas raportit tė KLSH , 39 pedagogė nga viti 2009-2012 janė paguar me rrogė mė tė lartė, pa pėrfituar ende titullin e akorduar duke shkaktuar njė dėm rreth 12,38 milionė lekė. Pėr tė dyja kėto shifra, KLSH ka rekomanduar zhdėmtim tė menjėhershėm.

Sektori i dytė me dėmin mė tė lartė renditen tatim-taksat, me 34 milionė lekė, apo 35,84% tė dėmit total, i shkaktuar thuajse i gjithė nga Universiteti “Ismail Qemali” Vlorė. 31,39 milionė lekė ishte dėmi nga ky universitet, ndėrkohė qė pjesa tjetėr i pėrket Universitetit Bujqėsor tė Tiranės me 2,615 milionė lekė. Sektori i tretė me dėm tė lartė shfaqen prokurimet. Pėr vitet 2010-2013 ai totalizoi 7,55 milionė lekė, 55,8% e tė cilit i pėrket Universitetit tė Tiranės me 4,4 milionė lekė, i ndjekur nga Universiteti Bujqėsor me 2,32 milionė lekė.

Nė rang universiteti, dėmi i shkaktuar nė total nga secili prej tyre, paraqitet nė grafikun nė vijim:


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė vend tė parė, si universiteti mė dėmin ekonomik mė tė lartė, ėshtė Universtiteti i Vlorės me rreth 48,7 milionė lekė apo 51% tė dėmit total tė evidentuar. Pas tij  vjen Universiteti i Gjirokastrės me 33,4 milionė lekė, ndėrkohė qė universitetet e tjera shfaqen me njė dėm ekonomik modest krahasuar me ta, pėr tė pėrfshirė kėtu edhe Universtetit Politeknik, i cili nuk figuron me asnjė dėm ekonomik tė pėrllogaritur gjatė auditimit nė 2011-n.

  1. Tė dhėnat pėr dėmin ekonomik sipas sektorėve janė marrė nga Raporti Vjetori i KLSH pėr vitet pėrkatėse 2009--2010 http://www.klsh.org.al/previeėdoc.php?file_id=620
  2. Tė dhėnat pėr dėmin ekonomik sipas universiteteve janė marrė nga Raporti Vjetori i KLSH pėr vitet pėrkatėse 2009--2010Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.