Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Trendi rritės pėr Ēmimin e benzinės kundrejt atij tė naftės nė Shqipėri dhe nė botė 1998-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania bazuar nė tė dhėnat e Bankės Botėrore ka kryer njė hulumtim lidhur me trendin rritės qė ka ndjekur ēmimi i benzinės dhe i naftės nė Republikėn e Shqipėrisė dhe nė botė nė vitet 1998-2012. Nė gjithė rruzullin tokėsor ēmimi i naftės ėshtė rritur mesatarisht me 0.13 dollar amerikan pėr litėr ēdo dy vjet, ndėrsa ai i benzinės me 0.12 dollar amerikan pėr litėr.

Nė vendin tonė benzina vlerėsohej me 0.86 dollar amerikan pėr litėr nė vitin 1998, pra rreth dy herė mė pak se nė vitin 2012 ku ēmimi i benzinės shėnon plot 1.81 dollar amerikan pėr litėr. Benzina duket tė jetė njė hidrokarbur mė i shtrenjtė se nafta nė Republikėn e Shqipėrisė pėrgjatė gjithė harkut kohor 1998-2012. Megjithatė vitet e fundit vihet re qė ato kushtojnė pothuajse njėsoj. Nė vitin 2012 benzina kushton vetėm 0.02 dollar amerikan pėr litėr mė  shumė se nafta. Viti ku benzina shėnon ēmimin mė tė lartė, 1.81 dollar, ėshtė viti 2012. Prej vitit 2004 ēmimi i benzinės ėshtė rritur mesatarisht me 12%.


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA


Vendet e Rajonit qė shėnojnė ēmim mė tė ulėt tė benzinės se vendi ynė janė Serbia, Qipro, Kroacia, Estonia, Spanja, Maqedonia, Polonia, Rumania, Bullgaria, Kosova, Luksemburgu, Bosnje Hercegovina, Ukraina, Gjeorgjia, Rusia dhe Bjellorusia.


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA

Trendi i rritjes se ēmimit te benzinės ne Shqipėri dhe ne vendet e tjera te rajonit sipas 2-vjetarėve 1998-2012

Vlera ne dollar amerikan/liter

Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA


Ndryshimet nė ēmim mes kėtyre dy hidrokarbureve megjithėse tė vogla varion nga njėri kontinent nė tjetrin. Nė Amerikėn e Veriut kėto dy hidrokarbure tregtohen njėsoj me 1.14 dollar amerikan pėr litėr. Nė Azinė e Jugut nafta tregtohet me 1.01 dollar amerikan pėr litėr, ndėrsa benzina 0.21 dollar mė shumė, pra me 1.22 dollar pėr litėr.


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA


Kontinenti Europian dhe ai i Azisė Qendrore janė dy kontinentet me ēmimin mė tė lartė tė lėndėve djegėse nė fjalė me pėrkatėsisht 1.805 dollar pėr litėr pėr benzinėn dhe 1.775 dollar pėr litėr pėr naftėn. Ēmimet ulėta me tė cilat tregtohen nafta dhe benzina shėnohen nė Lindjen e Mesme dhe nė Afrikėn Veriore me 0.525 dollar pėr litėr pėr benzinėn dhe 0.425 dollar pėr litėr pėr naftėn. Kjo pėr faktin se kėto dy kontinente shquhen pėr pasuri tė larta natyrore tė hidrokarbureve naftė dhe benzinė e si tė tilla shėrbejnė dhe si furnizues pėr vendet e tjera konsumatore.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci