Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Investimet private nė telekomunikacion nė Shqipėri e Rajon nė vitet 2000-2011

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me investimet nė telekomunikacion. Investimet private nė fushėn e telekomunikacionit mbulojnė gjithė projektet e mbyllura qė i shėrbejnė publikut duke pėrjashtuar pasuritė e luajtshme dhe projektet e vogla qė nuk pėrbėjnė shpenzime kapitale.

Nė Republikėn e Shqipėrisė ka patur luhatje lidhur me vlerėn e investimeve nė fushėn e telekomunikacionit ndėr vite. Nė vitin 2000 janė investuar 102 200 000 dollar amerikan, ndėrsa pas njėmbėdhjetė vitesh, pra nė 2011-ėn janė investuar 72 800 000 dollar amerikan, rreth 1.4 here me pak. Viti me vlerėn mė tė lartė tė investuar nė kėtė fushė ėshtė viti 2009, ku sektori privat ka investuar 339 000 000 dollar pėr telekomunikacionin. Viti 2007 ėshtė gjithashtu njė vit i mirė sa i takon investimit nė telekomunikacion.

Viti me vlerėn mė tė ulėt tė investuar gjatė harkut kohor 2000-2011 ėshtė viti 2005, ku vlera e investimeve arrin nė 5 000 000 dollar amerikan. Aktualisht nė vendin tonė operojnė katėr operator telefonik celular AMC, Vodafone, Eagle Mobile dhe PLUS.


Burimi: Banka Boterore
Komentet dhe analiza: ODA


Rusia ėshtė dukshėm vendi me vlerėn mė tė lartė tė investimeve tė kryera nė fushėn e telekomunikacionit. Ky vend qė pėr nga sipėrfaqja ėshtė dhe mė i madhi mes vendeve tė marra nė shqyrtim ka investuar 7 363 600 dollar amerikan nė vitin 2011 pėr zhvillimin e telekomunikacionit. Turqia e cila renditet e dyta ka investuar 3 055 100 000 dollar amerikan, ndėrsa Ukraina 1 606 800 000 dollar. Shqipėria renditet mes vendeve si Maqedonia me 58 200 000 dollar dhe Serbia me 147 200 000 dollar, duke lėnė pas pėrveē Maqedonisė dhe Gjeorgjinė dhe Malin e Zi.
 

Burimi: Banka Boterore
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci