Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Akreditimi i Institucioneve tė Arsimit tė Lartė, viti 2013

7 vite mė parė
share()?>
Akreditimi mund tė pėrkufizohet si procesi nėpėrmjet tė cilit realizohet certifikimi i  besueshmėrisė, autoritetit, mundėsisė dhe aftėsisė.  Nė arsimin e lartė, akreditimi ėshtė njė proces qė siguron cilėsinė, duke vlerėsuar pėrputhjen e shėrbimit dhe aktivitetit tė Institucionit tė Arsimit tė Lartė (IAL) apo programeve tė tij me standartet, proces ky i cili merr njė rėndėsi shumė tė lartė nė kushtet e njė tregu nė rritje dhe ende nė zhvillimi, sikurse ėshtė nė vendin tonė. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim Institucionet e akredituara deri nė vitin 2013 nga Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė (AAAL), qofshin kėto tė ofruara nga sektori publik apo privat.

Kėshtu, nga 59 Institucione gjithsej, rezultojnė: 31 institucione qė kanė kryer akreditim institucional duke pėrfshirė tė gjitha njėsitė pėrbėrėse tė tyre; 3 institucione qė kanė kryer akreditim vetėm tė njėsive pėrbėrėse tė tij (si pėrshembull njė ose disa fakulteteve tė caktuara); 7 institucione nė proces akreditimi; 7 institucione qė nuk kanė kryer akreditim, por janė brenda afateve ligjore pėr nisjen e kėtij procesi dhe sė fundmi, 11 IAL qė nuk kanė kryer akreditim dhe janė jashtė afateve ligjore pėr kėtė proces.


Burimi: Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Tabelat e mėposhtme paraqesin informacionin mbi gjendjen e akreditimit pėr cdo Institucion e Arsimit tė Lartė.

Institucione tė akredituara institucionalisht:


Burimi: Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Institucione qė kanė kryer akreditim vetėm tė njėsive pėrbėrėse tė tij:


Burimi: Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Institucione qė janė nė proces akreditimi:Burimi: Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Institucione qė nuk kanė kryer akreditim institucional, tė klasifikuara midis institucioneve qė janė ende brenda afateve ligjore pėr te kryer procesin dhe institucione tė cilat nuk kanė kryer akreditimin dhe janė jashtė afateve ligjore:Burimi: Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Pjesa mė e madhe e institucioneve tė paakreditura janė publike. Nga 18 institucione tė paakredituara gjithsej, 13 prej tyre apo 72% janė publike, ndėrsa 5 janė private. Nė fakt, nga gjithė institucionet publike nė vend, vetėm Akademia e Mbrojtjes ka pėrfunduar tė plotė akreditimin, ndėrsa Universiteti Politeknik i Tiranės ėshtė nė proces. Ndėrkohė, tė gjitha institucionet e tjera publike nuk kanė hyrė akoma nė procesin e akreditimit.

Situata paraqitet mė ndryshe nė sektorin privat. Nga 44 Institucione tė Arsimit tė Lartė privat, 30 prej tyre apo 68% e kanė pėrfunduar kėtė proces. Ndėrkohė, 6 institucione apo 13.6% janė ende nė proces akreditimi dhe 5 prej tyre apo 11.4% nuk e kanė nisur fare, pavarėsisht se janė brenda afateve ligjore. Pikėrisht mbi pėrzgjedhjen e kėtyre IAL-ve duhet tė bie dhe vėmendja mė e madhe e studentėve, pasi marrja e njė pėrgjigje negative nga AAAL-ja pėr programin e studimit apo akoma mė keq, pėrfundimi i studimeve pa u akredituar institucioni, bėn qė diploma e studentit tė mos njihet nė Republikėn e Shqipėrisė.


Burimi: Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA