Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Konsumi i energjisė sė hidrokarbureve nė Shqipėri dhe nė Botė nė vitet 1971-2010

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me mёnyrёn se si ёshtё shfrytėzuar energjia nga mbetjet hidrokarbure nė Republikėn e Shqipёrisё dhe nė botė nė vitet 1971-2010. Gjatė kėtyre dyzet viteve duket se nė tė gjithė rruzullin tokėsor ka pasur njė rėnie me 3.73% tė shkalles sė shfrytėzimit tė mbetjeve hidrokarbure pėr tė prodhuar energji.

Me energji nga mbetjet hidrokarbure kuptohet energjia e prodhuar nga lёndёt djegėse si qymyri, nafta, benzina, gazi natyror dhe nėnproduktet e tij. Kėto lёndё djegėse janė hidrokarbure tė formuara nga mbetjet e bimėve apo kafshėve tė vdekura si rezultat i ekspozimit ndaj nxehtёsisё dhe presionit tė kores sė tokės.

Nė vitin 2010 nė botė ёshtё konsumuar energji nga mbetjet hidrokarbure sipas grafikut:


Burimi: Banka Boterore
Komentet dhe analiza: ODA


Duket se Lindja e Mesme dhe Afrika Veriore mbizotёrojnё nё konsumimin e kėsaj forme tė energjisė me 98.86%, vijuar nga Azia Lindore dhe Paqėsori  me 84.63% dhe Amerika e Veriut me 83.11%. Afrika Sub-Sahariane duket tė jeta konsumuesi mė i pakt i energjisė hidrokarbure me vetėm 39.02% ndaj totalit tė energjisė qė konsumon.

Po nė vitin 2010 situata mbi konsumin e energjisė hidrokarbure nė Shqipėri dhe nė disa nga vendet e rajonit paraqitet sipas grafikut:


Burimi: Banka Boterore
Komentet dhe analiza: ODA

Konsumi i energjise se hidrokarbureve ne disa shtete te Europes ne vitin 2010   


Vlera ne perqindje   

Burimi: Banka Boterore
Komentet dhe analiza: ODA

Republika e Shqipёrisё gjatё kёtij viti ka shėnon konsum tė energjisė hidrokarbure nė masė 62.36% tė totalit. Shifėr kjo qė e rendit mes vendeve si Zvicra, Norvegjia, Austria, Bullgaria e Belgjika. Vende kėto qė pėr nga niveli i mirёqёnies kanė disnivele tė dukshme me vendin tonė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci