Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Oferta e programeve tė studimit nga Institucionet e Arsimit tė Lartė Publik dhe Privat, 2013

7 vite mė parė
share()?>
Duke filluar nga viti 2002, tregu i arsimit tė lartė nė Shqipėri ėshtė ndarė midis Institucioneve tė arsimit tė lartė publik dhe private. Kėto institucione ofrojnė programe tė ndryshme nė disa cikle studimi.

Open data Albania hulumton se deri nė tetor tė vitit 2013, nė vend funksionojnė 1318 programe studimi nė tė gjitha Institucionet si universitete, shkolla tė larta, akademi, kolegje profesionale dhe qendra ndėruniversitare. Peshėn kryesorė tė tyre e mbajnė programet e studimeve Bachelor (Ba), tė cilat numėrohen nė rreth 548 apo 48% kundrejt totalit. Nė vend tė dytė renditen programet e studimeve Master Shkencor (MSH) me 371 programe apo 28% ndaj totalit. Programet nė Master Profesional me 272 programe apo 20%.


Burimi: Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Universitete, shkolla tė larta, akademi, kolegjeve profesionale dhe qendra ndėruniversitare private duket se janė mbizotėruese nė programet e ofruara pėr kėto tre cikle studimi, ecuri e pritshme nisur nga numri i lartė i institucioneve private nė krahasim me ato publike. Kėshtu, nė studimet Bachelor, ato ofrojnė 308  programe kundrejt 240 tė IAL-ve publike apo nė raportin 57% me 43%.


Burimi: Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ndėrkohė, diferenca privat – publik ėshtė mė e ngushtė midis programeve tė studimit tė ciklit tė dytė. Nė tė dyja rastet privatėt ofrojnė rreth 53% tė programeve tė studimeve Master. Grafiku nė vijim pasqyron informacionin sipas programeve tė ciklit tė dytė tė studimeve pėr Master Shkencor.


Burimi: Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ndėrsa pėr Masterin Profesional, grafiku do tė kishte pamjen si mė poshtė:


Burimi: Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODANdėrkohė, situata paraqitet ndryshe nė studimet e ciklit tė tretė pėr doktoraturė. Nga 96 programe studimi, 76 prej tyre apo rreth 80% ofrohen nga universitete publike dhe pjesa tjetėr nga universitete private.

Numri i programeve tė ofruara nuk duhet tė ngatėrrohet me mbizotėrimin e tregut. Kėshtu, pavarėsisht se institucionet jo publike kanė numrin mė tė lartė tė programeve tė studimit, institucione publike vazhdojnė tė jenė mbizotėruese nė treg sa i takon numrit tė studentėve qė ndjekin kėto programe studimi.

  1. Tė dhėnat pėr 1318 programe i referohen rubrikės nė faqen zyrtare tė AAAL: http://aaal.edu.al/sq/?option=com_content&vieė=article&id=364&Itemid=156&lang=sq. Nga shqyrtimi i informacionit vihet re njė mospėrputhje me tė dhėnat po nė njė tjetėr rubrikė tė web-it zyrtar tė AAAL-sė: http://www.aaal.edu.al/sq/publikime/informacione/1082-nis-viti-i-ri-akademik-2013-2014.html sipas tė cilės numri i programeve tė akredituara ėshtė 1350.
  2. Mosrakordimi i shifrave totale tė programeve sipas cikleve tė studimit dhe ndarjes sė tyre nė midis IAL-ve publike dhe private i detyrohet informacionit nė faqen zyrtare tė AAAL-sė: http://aaal.edu.al/sq/?option=com_content&vieė=article&id=364&Itemid=156&lang=sq. Megjithatė, diferencat janė nė masė relativisht tė vogėl dhe nuk e cėnojnė analizėn.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.