Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Numri i Institucioneve tė Arsimit tė Lartė nė vitet 2002-2013

7 vite mė parė
share()?>
Arsimi i lartė publik gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit ėshtė karakterizuar kryesisht nga njė ristrukturim i Institucioneve tė Arsimit tė Lartė (IAL) ekzistuese kundrejt ēeljes sė universiteteve krejtėsisht tė reja. Ndėrkohė Institucionet e Arsimit tė Lartė Privat (IALP) duket se kanė pėrjetuar rritje konstante qė nga viti 2002, vit i cili shėnon hapjen e Institucionit tė parė tė Arsimimit tė Lart privat nė vend.

Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim numrin e institucioneve tė arsimit tė lartė nė vitet 2002-2013. Para kėsaj periudhe kohore tregu mbulohej vetėm nga arsimi publik duke qenė pjesė e njė procesi deri diku tė centralizuar. Aktualisht, nė vend ushtrojnė veprimtarinė e tyre pesėmbėdhjetė institucione publike dhe dyzet e katėr  institucione tė arsimit tė lartė private.


Burimi: Ministria e Arsimit dhe Shkencės
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nga njė rritje e moderuar nė vitet 2002-2005, me mesatarisht 1-2 licencime nė vit, licencimi i universiteteve dhe institucioneve tė arsimit tė lartė jopublik njohu pikėn kulminante nė vitet 2006-2009 me rreth njėzet e shtatė licencime tė reja.


Burimi: Agjencia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ecuria e lartė e licencimeve vazhdoi edhe gjatė vitit 2011, ndėrkohė qė mbyllet nė vitin 2012 me vetėm dy licenca tė reja. Gjithsej, Ministria e Arsimit ka licencuar 47 institucione private tė arsimit tė lartė. Tre prej tyre tashmė e kanė pushuar aktivitetin  (dy kanė mbyllur aktivitetin dhe njė i ėshtė hequr licenca nga MASH).

Duhet theksuar se jo tė gjitha Institucionet e Arsimit tė Lartė janė universitete. Ligji pėr Arsimin e Lartė bėn dallimin mes: universiteteve, shkollave tė larta, akademive, kolegjeve profesionale dhe qendrave ndėruniversitare, ku karakteristikė e universiteteve ndėr tė tjera ėshtė profili shkencor dhe ofrimi i programeve tė studimit nė tė tre ciklet.

Aktualisht, nga dyzet e katėr institucione private, vetėm shtatė prej tyre gėzojnė titullin “universitet”, ndėrkohė qė numėrohen njėzet e gjashtė “shkolla tė larta”. Grafiku nė vijim jep mė qartė klasifikimin e Institucioneve publike dhe private.


Burimi: Agjencia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.