Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Drithėra dhe nėn produkte bloje, prodhim import dhe konsum 1998-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi prodhimin, importin dhe konsumin e drithėrave nė vend e mė tej produkteve tė blojės nga importi. Drithėrat dhe produktet e blojės pėrbėjnė njė nga tregjet mė dinamike dhe domethėnėse, pasi shėrbejnė si ushqim bazė. Para viteve ’90, Shqipėria renditej si njė vend me prodhim tė lartė tė drithėrave, pasi e gjithė sasia qė konsumohej prodhohej nga fermat vendase.

Prodhimi i drithėrave nė vend ra ndjeshėm nė fillim tė viteve ’90 si pasojė e braktisjes sė tokave bujqėsore pėr shkaqe migrimi drejt qyteteve, apo emigracioni nė vende tė tjera. Njė arsye tjetėr pėr uljen e interesit pėr kultivim drithėrash nė vend ishte hapja e tregut dhe konkurrimi nga produkte tė huaja me ēmime shumė mė cilėsore se kosto e prodhimit nė vend.

Sipas tė dhėnave zyrtare nė vitin 2012 nė vend janė prodhuar njė sasi prej 696 800 ton drithėra. Po tė krahasojmė vlerat e prodhimit vendas nė katėrmbėdhjetė vitet e fundit 1998 – 2012 rezulton njė rritje prej 15.6%. Kultivimi dhe prodhimi i drithėrave fillon tė shėnojė rritje si pasojė e shtrenjtimit tė ēmimit tė grurit dhe produkteve tė blojės nė tregjet ndėrkombėtare. Po kėshtu edhe pėrpunuesit e drithit pėr bloje kanė rritur interesin pėr gjetje tė lėndėve tė para brenda nė vend me ēmim mė konkurrues.


Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Komentet dhe analiza: ODA


Prodhimi i drithėrave nė vend gjatė 1998-2012 (nė 000/ton)Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Komentet dhe analiza: ODA

Prodhimi i drithėrave dominohet nga dy produkte kryesore, gruri dhe misri. Misri ka pėsuar njė rritje dinamike nė katėrmbėdhjetė vitet e fundit me 90.3%, duke arritur nė njė total prej 302 000 ton prodhim nė vitin 2012. Rritja e prodhimit tė tij ka ardhur si pasojė e shtimit tė krerėve tė bagėtive nė vend pėr tė cilat misri ėshtė njė nga ushqimet bazė.

Ndėrsa prodhimi i grurit megjithėse ėshtė rritur vitet e fundit ėshtė ende nėn nivelin e vitit 1998. Tė dhėnat zyrtare konfirmojnė se prodhimi i grurit ka rėnė 24% nė vitin 2012 nė raport me vitin 1998.

Prodhimi i drithėrave nė vend, sipas llojit (nė 000/ton)       Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Komentet dhe analiza: ODA


Duke konsideruar diferencėn e sasisė drithėrave tė prodhuara nė vend me sasinė e drithit tė eksportuar, plus sasi importi tė drithėrave dhe produkteve tė blojės si bazė konsumi nė vend, na rezulton se nė tregun tonė konsumohet njė total prej 1.14 milionė ton drithėra. Konsumi baras sasi e prodhuar minus sasi e eksportuar plus sasi dridhi dhe nėnprodukt bloje e importuar nga jashtė.
 
Importi i drithėrave nė vitin 2012 ishte nė nivelin e 344 000 ton. Konsumi i drithėrave dominohet nga prodhimi vendas qė zė 67% tė tij.


Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Komentet dhe analiza: ODA


Importi I drithėrave dhe produkteve tė blojės nė vend gjatė 2005-2012 (nė 000/ton)


Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Komentet dhe analiza: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA