Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Studimi, si na vjedhin bashkitė e komunat

7 vite mė parė
share()?>
Pushteti vendor ėshtė njė nga hallkat qė i ka kushtuar shumė buxhetit tė vitit tė kaluar nė mos realizimin e tė ardhurave. Por jo vetėm kaq, por drejtuesit vendor kanė abuzuar me fondet publike, raste tė cilat Kontrolli i Lartė i Shtetit i ka ēuar nė prokurori pėr hetim tė mėtejshėm. Por cilat janė bashkitė qė kanė abuzuar mė shumė me fondet publike? Sipas njė studimi mė tė detajuar tė “Open Data Albania”, duke marrė nė shqyrtim tė dhėnat zyrtare tė auditit tė KLSH-sė, ka kategorizuar bashkitė dhe komunat qė kanė abuzuar mė shumė me fondet publike.

Nė total, u audituan 36 bashki dhe 18 komuna, tė cilat kanė shkaktuar njė dėm rreth 401 milionė lekė. Pjesa mė e madhe e dėmit tė evidentuar i pėrket dy sektorėve kryesor: prokurimeve, ku spikat dėmi i shkaktuar nga Bashkia Pogradec, Komuna Qukės Librazhd, Bashkia Korēė e Komuna Bėrzhitė Tiranė dhe dėmit nė sektorin e urbanistikės, ku mund tė pėrmenden Bashkia Sarandė, Bashkia Pogradec, Bashkia Rrėshen e Bashkia Shkodėr.

Kėta sektorė, tė dy sė bashku, shpjegojnė rreth 66 pėr qind tė dėmit nga pushteti vendor, ndėrkohė qė dėmi i tyre pėrkatėsisht ishte: nė prokurime rreth 142.3 milionė, ndėrsa nė urbanistikė ai arriti nė rreth 124 milionė lekė. Nga 54 njėsi tė audituara, vetėm nė 10 prej tyre apo 18 pėr qind nuk ėshtė gjetur dėm ekonomik nė sektorin e prokurimeve. Sektorė tė tjerė me vlera relativisht tė larta renditen edhe “shitja dhe qiradhėnia e pasurisė publike” me rreth 50.7 milionė lekė dhe “shpenzimet operative” me 35.4 milionė.
Rekordmenėt

Nė kėto tė dhėna zyrtare pėr Njėsitė e Qeverisjes Qendrore  nė vend tė parė renditet Bashkia Sarandė me 70 milionė lekė apo 17.5 pėr qind tė gjithė dėmit tė evidentuar pėr bashkitė e komunat pėr vitin 2012. Ajo ėshtė gjithashtu bashkia me dėmin mė tė lartė ekonomik nė sektorin e urbanistikės, pasi ka shkaktuar gati gjysmėn e dėmit total tė tij.

Menjėherė pas saj renditet Bashkia Pogradec, me 46.4 milionė lekė, e cila ka qenė edhe bashkia me dėmin mė tė lartė nė fushėn e prokurimeve, qė shkoi rreth 20 milionė lekė, por pa anashkaluar edhe dėmin nė urbanistikė me 13.3 milionė lekė. Nė vend tė tretė ėshtė Bashkia Korēė, me 31.3 milionė lekė, ku pjesa mė e madhe e dėmit ėshtė nė fushėn e prokurimeve me 17.6 milionė lekė. Pas saj vjen Bashkia Laē, dėmi i sė cilės totalizon 30.4 milionė lekė, ku 92 pėr qind e tij apo rreth 28 milionė lekė i pėrkasin dėmit nė sektorin e “qiradhėnies dhe shitjes sė pasurisė publike”. Lista vijon me Bashkinė Himarė, e cila shėnon dėm nė nivelin 29.5 milionė lekė, i shtrirė kryesisht nė tre sektorė: shpenzime operative (10.45 milionė), prokurime (8.1 milionė) dhe urbanistikė (6.5 milionė).

Kėto 5 bashki tė marra sė bashku kanė shkaktuar mė shumė se 50 pėr qind tė dėmit total nga pushteti vendor pėr vitin 2012. Ndėrkohė, njėsi tė tjera tė qeverisjes vendore, me dėm tė lartė ekonomik pėr periudhėn dhe institucionet e audituara janė,  Komuna Qukės Librazhd, me 18.8 milionė lekė, dėm thuajse i gjithi nė sektorin e prokurimeve; Komuna Bėrzhit Tiranė, me 17.28 milionė lekė, sėrish me mbi 78 pėr qind tė dėmit nė sektorin e prokurimeve; Bashkia Rrėshen, me 17.76 milionė lekė, ku bie nė sy dėmi shumė i lartė nė urbanistikė (11.6 milionė lekė) dhe Bashkia Lezhė, me 13.8 milionė lekė.
Multimedia: Gazeta Dita
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 14/09/2013
Titulli i publikimit: Studimi, si na vjedhin bashkitė e komunat
Pėrshkrim i publikimit: Pushteti vendor ėshtė njė nga hallkat qė i ka kushtuar shumė buxhetit tė vitit tė kaluar nė mos realizimin e tė ardhurave. Por jo vetėm kaq, por drejtuesit vendor kanė abuzuar me fondet publike, raste tė cilat Kontrolli i Lartė i Shtetit i ka ēuar nė prokurori pėr hetim tė mėtejshėm. Por cilat janė bashkitė qė kanė abuzuar mė shumė me fondet publike?
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :