Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

KQZ-ja e Lefterie Lleshit vazhdon me shkelje dhe parregullsi ligjore

7 vite mė parė
share()?>
A do tė hetohet Lefterie Lleshi pėr  shpėrdorimin e 4,2 milionė euro tė  dėshtimit tė projektit elektronik?

KQZ-ja e kryesuar nga Lefterie Lleshi, dėshtoi me qėllim projektin e parashikuar nė Kodin Zgjedhor, pėr numėrimin elektronik nė Qarkun e Fierit dhe evidentimin elektronik nė Qarkun e Tiranės. Dėmi ekonomik qė u shkaktua ishte 4,2 milionė euro, pasi kryetarja e KQZ-sė, edhe pse tenderimin e bėri jo nė mėnyrė transparente, parapagoi shumėn kompanisė spanjolle, edhe pse dėshtoi pėr fajin e kompanisė gjithė projekti. Megjithėse, PS-ja bėri kallėzim penal nė prokurori ndaj KQZ-sė, ende deri mė sot, nuk ka asnjė hap transparent nga organet e akuzės.

Shkeljet dhe Parregullsitė Ligjore  e KQZ-sė lidhur me fushatėn elektorale tė 23 Qershorit

KQZ-ja me 4 anėtarė, me kryetare Lefterie Lleshin ka shkelur Kodin Zgjedhor, lidhur me shortin e Fushatės 2013, e cila ėshtė hedhur nė datėn 02.08.2013 nė mbledhjen e kėsaj date me prezencė tė katėr anėtarėve tė KQZ dhe pėrfaqėsuesve tė partive politike. Sipas ligjit, konkretisht neni 91 pika 1 ky short duhet hedhur jo mė vonė se 45 dit pas shpalljes sė rezultatit zgjedhor. Realisht rezultati pėr Zgjedhjet pėr Kuvend 2013 ėshtė shpallur me Vendim tė KQZ-sė Nr. 759 Data 06. 08. 2013. Rezulton qė hedhja e shortit ėshtė bėrė katėr dit pėrpara fillimit tė afatit. Ky avancim nė datė ėshtė nė kundėrshtim me afatin ligjorė dhe e pėrshpejtuar pa ndonjė pėrligjje ligjore dhe administrative.

2. Ky defekt nė shkeljen e afatit ligjor thellohet pas shkeljes njėkohėsisht edhe tė nenit 92 e Kodit Zgjedhor, “Pėrzgjedhja e auditėve nga KQZ-ja„. Ky nen parashikon se “lista duhet tė pėrmbajė tė paktėn 20 ekspertė, tė cilėt e ushtrojnė kėtė profesion nė 5 vitet e fundit. Detyrimi pėr tė siguruar njė listė fillestare tė ekspertėve me tė paktėn 20 pjesėmarrės parashikohet edhe nė Udhėzimin e KQZ nr. 8, datė 25. 03. 2009 “Pėr Emėrimin e Ekspertėve Kontabėl tė licencuar pėr auditimin e fondeve tė pėrfituara dhe tė shpenzuara nga subjektet zgjedhore pėr fushatėn zgjedhore„.

Nė kushte tė mos plotėsimit tė numrit qė ėshtė kriter ligjor. Nė Vendimin e KQZ nuk ka asnjė interpretim tė faktit se pėrse shorti ėshtė mbajtur nė shkelje tė kriterit ligjorė pėr listė ekspertėsh pjesėmarrės me tė paktėn 20 emra.

3. Mospjesėmarrja e Ekspertėve Ligjor nė short shfaq paraprakisht mangėsi tė punės sė KQZ-sė administratės pėrkatėse. Njoftimi ėshtė bėrė vetėm pėrmes medias pėr njė audiencė tė pėrgjithshme . Njoftimi publik gjithashtu ėshtė shoqėruar me defektin e mos publikimit tė Njoftimit nė ueb-in zyrtar tė KQZ.

4. Shkeljet Ligjore nė procedurėn pėr Emėrimin me Short tė Ekspertėve kanė pasoja tė rėnda nė procesin e auditimit dhe publikimit tė financave elektorale tė partive. Ky proces ėshtė tepėr i rėndėsishėm pėr tė siguruar Zgjedhje tė Rregullta dhe Pėrfaqėsim tė Ndershėm Politik, tė paimplikuar nga para me burim financimi jo tė pastėr,- kėshtu shkruan open.data.al
Multimedia: Telegraf
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 20/09/2013
Titulli i publikimit: KQZ-ja e Lefterie Lleshit vazhdon me shkelje dhe parregullsi ligjore
Pėrshkrim i publikimit: KQZ-ja e kryesuar nga Lefterie Lleshi, dėshtoi me qėllim projektin e parashikuar nė Kodin Zgjedhor, pėr numėrimin elektronik nė Qarkun e Fierit dhe evidentimin elektronik nė Qarkun e Tiranės. Dėmi ekonomik qė u shkaktua ishte 4,2 milionė euro, pasi kryetarja e KQZ-sė, edhe pse tenderimin e bėri jo nė mėnyrė transparente, parapagoi shumėn kompanisė spanjolle, edhe pse dėshtoi pėr fajin e kompanisė gjithė projekti.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :