Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Raportimi i transaksioneve tё dyshimta sipas subjekteve raportuese nё Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Parandalimit tė Pastrimit tė Parasė nė vitet 2006-2012.

7 vite mė parė
share()?>
Nė Republikėn e Shqipėrisė disa subjekte publike dhe private kanė detyrim tė raportojnė pranė Drejtorisė sė Parandalimit tė Pastrimit tė Parave nė rast se gjatė punės sė tyre konstatohen aktivitete apo transaksione tė dyshimta pėr burimin e tyre financiarė. Pas raportimit ėshtė Drejtoria e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave qė referon mbi transaksionin duke konstatuar nėse pėrbėn rast tė objektit “pastrim parash”. Subjektet raportuese tė aktivitetit tė dyshimtė tė pastrimit tė parasė janė: Institucionet Bankare; Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve; Zyrat Noteriale; Shoqėri tė Transfertave; Zyra Qendrore e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme; Zyrat e Kėmbimit Valutor; Shoqėri tė Qiradhėnies Financiare (Leasing) etj.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me raste tė raportimit dhe referimit tė transaksioneve nė cilėsinė e tė dyshuara pėr burim jo tė pastėr financiar. Raportimet bėhen nga subjekte tė sipėrshėnuara qė kanė detyrim tė evidentojnė transaksionet qė duhen inspektuar. Ndėrsa referimi bėhet nga Drejtoria e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave. Viti me raste mė tė shumta tė aktiviteteve financiare tė dyshimta ėshtė viti 2007 ku shėnohen 748 raste.


*RAD = Raporte te aktivitetit te dyshimte
Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA


Raporti mes rasteve tė raportuara dhe atyre tė referuara ėshtė tepėr interesant. Teorikisht baza ligjore nė vend krijon detyrim pėr raportim tė ēdo transaksioni me vlera tė caktuara. Bankat dhe shoqėritė e transfertave monetare janė edhe institucionet me mė shumė raste.


Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA

Vendin e parė dhe peshėn kryesore tė raportimeve e zёnё Bankat, kjo shpjegon qartė dhe numrin e pakėt tė inspektimeve tė kryera nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave drejt kėtyre institucioneve. Nė tre vitet e fundit (2010-2012) duket qartė njė rritje e ndёrgjegjsimit tė institucioneve pėr tė raportuar rastet e dyshimta.

Nėse nė vitin 2008 ishin 142 raste tė raportuara nga Bankat, 5 raste nga DPD, 2 raste nga DPT dhe 3 raste nga Institucione te tjera jo subjekt i ligjit, nė vitin 2012 Bankat kanė raportuar 352 raste, Doganat 30 raste, Tatimet 33 raste, Zyrat Noteriale 19 raste, Shoqёritё e Transfertave 73 raste, Zyra Qendrore e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme 29 raste, Zyrat e Kėmbimit Valutor 14 raste, Shoqėritė e Leasing 1 rast, Pėrfaqėsuesit Ligjor 1 rast dhe Institucione te tjera jo subjekt i ligjit 4 raste. Pra, ka njė rritje me 3.66 herė mė shumė raste tė raportuara nė harkun kohor tė 5 viteve dhe nga 4 nė 10 subjekte raportuese.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci