Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Analizė krahasimore mbi shpenzime tė Aparatit Qeveritar nė vite elektorale 2013 vs 2012

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė dhėna tė transaksioneve tė kryera nga Thesari i Shtetit nė njė vit elektoral kundrejt njė viti mė tė hershėm tė zakonshėm. Tė dhėnat hulumtohen nė mėnyrė krahasimore pėr tė analizuar nėse ka ndryshime dhe shpenzime tė cilėsuara nė njė vit ku forca politike qeverisėse angazhohet nė fushatė elektorale. Tė dhėnat janė krahasuar pėr tremujorin pėrkatės 1 shkurt – 30 prill tė vitit 2012 dhe vitit 2013.

Nėn analizė janė vendosur tė gjitha shpenzimet e urdhėruara nga Thesari. Gjetja e kėtyre tė dhėnave bėhet e mundur nga zbatimi i angazhimit tė Qeverisė Shqiptare nė kuadėr tė Partneritetit pėr Qeverisje tė Hapura dhe Transparente (Open Government Partnership OGP).

Sipas angazhimeve pėr pjesėmarrje nė kėtė partneritet Qeveria Shqiptare ėshtė e detyruar t‘u vendosė ēdo ditė nė dispozicion qytetarėve tė dhėna mbi: vlera, pėrfitues, bazė ligjore dhe formė transaksioni pėr ēdo shpenzim tė buxhetit dhe aseteve publike. Aksesimi me lehtėsi i kėtyre tė dhėnave bėhet i mundur nė kuadėr tė Open Spending Albania si njė projekt i shoqėrisė civile nė kontribut tė transparencės pėr qytetarėt. Nė rastin konkret po analizojmė shpenzime tė aparateve ministrore kryesuar nga aparati i Kėshillit tė ministrave.

Nė tabelėn me tė dhėna krahasimore shikojmė qė tremujori nėn analizė pėr vitin 2013 karakterizohet nga vlera mė tė larta shpenzimesh pėr disa Ministri. Konkretisht Aparati i Kėshillit tė Ministrave, Aparati i Ministrisė sė Drejtėsisė, Aparati i Ministrisė sė punės si dhe Aparati i Ministrisė sė Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, kanė shpenzuar nė tremujorin e 2013-ės 50% mė tepėr se nė tremujorin pėrkatės tė vitit 2012.

Analizė krahasimore mbi shpenzime nė vit elektoral tė aparatit qeveritar 2012 vs 2013.


Burimi: http://open.data.al/sq/treasury
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: http://open.data.al/sq/treasury
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ministria e Punės qėndron nė nivlein mė tė lartė tė shpenzimeve nė vlerė pėr 2013 krahasuar me vitin 2012. Teprica nė vit elektoral nė kėtė rast ėshtė plus 632%. Konkretisht kjo ministri nė vitin 2012 ka urdhėruar transaksione nė vlerėn e rreth njėqind e shtatėdhjetė milionė lekėve. Po nė kėtė tremujor por pėr vitin 2013 kjo vlerė transaksionesh tė urdhėruara ėshtė rreth njė miliard e dyqind e shtatėdhjetė milionė lekė, pra rreth njė miliard e njėqind milionė lekė mė shumė. Sipas tė dhėnave tė thesarit rezulton qė janė pagesa pėr dėmshpėrblimin e ish tė pėrndjekurve politik.

Po nė nivel tė lartė tejkalimi me tepricė prej 180 % nė 2013-tėn na shfaqet Ministria e Drejtėsisė. Sipas tė dhėnave, rreth 53% e shpenzimeve tė kėtij aparati nė tremujorin e vitit 2013 shkoi pėr ndėrtimin e strukturave tė paraburgimit nė qytetet Fier, Berat dhe Elbasan.

Aparati i Kėshillit tė Ministrave ka shpenzuar 79% mė shumė se njė vit mė parė pėr tre muajt shkurtin, marsin dhe prillin e 2013. Konkretisht vlera e 2012 ėshtė rreth tetėdhjetė e gjashtė milionė e shtatėqind mijė lekė ndėrsa 2013 ėshtė rreth njėqind e pesėdhjetė e pesė milionė lekė, pra mbi gjashtėdhjetė e tetė milionė lekė mė shumė. Edhe Ministra e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve rezulton me njė tėrėsi transaksionesh me vlera tė larta kundrejt viti 2012. Kjo ministri nė njė tre mujor tė vetėm ka shpenzuar rreth njėzet e dy milionė e pesėqind mijė lekė mė shumė.
Me vlera mė tė vogla transaksionesh rezultojnė ministritė: Aparati Ministrisė sė Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Bujqėsisė dhe Ushqimit, Ministria e Punėve tė Jashtme, e Shėndetėsisė si dhe Ministria e Ekonomisė si dhe ajo e Integrimit.

Ministria e Punėve Publike rezulton me shpenzime tė ulta krahasimore pėr shkak edhe tė ndryshimit tė strukturės sė aparatit tė kėsaj ministrie. Nė vitin 2013 telekomunikacioni kaloi nė vartėsi tė Ministrisė sė Inovacionit dhe kjo ka sjellė shpenzime mė tė ulta pėr kėtė aparat. Ministria e Ekonomisė ka kėtė tkurrje pasi viti 2012 shėnoi shpenzime tė cilėsuara me vlerė dy miliardė lekė. Shume kjo, e cila nė fakt ėshtė njė hua e dhėnė nga Ministria e Ekonomisė, Korporatės Energjetike Shqiptare, sipas VKM 81, datė 13.02.2013. Kjo hua, sipas marrėveshjes sė huadhėnies, ėshtė dhėnė me 0,5% interes dhe ka skaduar 6 muaj pas datės 13.02.2013

Jo e qartė na shfaqet performanca e Ministrisė sė Bujqėsisė e cila ka urdhėruar njė numėr jo tė konsiderueshėm transaksionesh nė tre mujorin e analizuar por qė ka shėnuar njė ritėm progresiv nė muajin e pestė tė vitit.

Analiza tė kėtij lloji japin pasqyrė tė qartė se si janė shpenzuar para tė taksapaguesve shqiptar. Nė vite elektorale analiza dhe ballafaqimi publik japin kontribut pėr tė siguruar qė paratė publike tė pėrdoren pėr qėllime nė interes publik e jo pėr interesa partiak apo individual.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj dhe Viola Qefalia