Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shkel Kodin Zgjedhor pėr Financimin e Subjekteve

7 vite mė parė
share()?>
Parregullsi ligjore dhe administrative nė emėrimin e Ekspertėve Auditues

Open Data Albania pas publikimit tė tė dhėnave mbi shpenzime elektorale tė dy fushatave tė shkuara, nė pėrpjekje pėr tė zbardhur nė njė format sa mė transparent edhe tė dhėna zyrtare tė Fushatės Zgjedhore 2013 ka konstatuar disa shkelje tė bazės ligjore nė organizimin e punės nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Kėto shkelje kanė sjellė parregullsi dhe defekte tė rėnda nė procesin e zgjedhjes dhe emėrimit  tė Ekspertėve Kontabėl tė Licencuar pėr auditim tė fondeve tė pėrfituara nė fushatėn elektorale 2013.

Konkretisht KQZ ėshtė e ngarkuar me ligj (neni 91 i Kodit Zgjedhor) tė emėrojė me short ekspertin kontabėl tė licencuar pėr secilin subjekt zgjedhor, parti apo kandidat pjesėmarrės nė zgjedhje. Hedhja e shortit si njė proces tepėr i rėndėsishėm pėr transparencėn me financat e partive politike nė fushata elektorale, kėrkon zbatim rigoroz tė bazės ligjore nė respekt tė parimeve tė transparencės dhe paanėsisė.

Shkeljet dhe Parregullsitė Ligjore janė si vijon:


1. Shorti pėr Fushatėn e 2013 ėshtė hedhur nė datėn 02.08.2013 nė mbledhjen e kėsaj date me prezencė tė katėr anėtarėve tė KQZ dhe pėrfaqėsuesve tė partive politike. Vendimi pėr shpalljen e Rezultatit mban Nr 752 dhe daton 02. 08. 2013. Sipas ligjit, konkretisht neni 91 pika 1 ky short duhet hedhur jo mė vonė se 45 dit pas shpalljes sė rezultatit zgjedhor. Ligji lė tė kuptohet se afati pėr mbajtjen e shortit fillon me datėn e shpalljes sė rezultatit zgjedhor dhe mbaron me 45 dit pas kėsaj date. Realisht rezultati pėr Zgjedhjet pėr Kuvend 2013 ėshtė shpallur me Vendim tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve Nr. 759 Data 06. 08. 2013. Rezulton qė hedhja e shortit ėshtė bėrė katėr dit pėrpara fillimit tė afatit. Ky avancim nė datė ėshtė nė kundėrshtim me afatin ligjorė dhe e pėrshpejtuar pa ndonjė pėrligjje ligjore dhe administrative.

2. Ky defekt nė shkeljen e afatit ligjor thellohet pas shkeljes njėkohėsisht edhe tė nenit 92 e Kodit Zgjedhor, “Pėrzgjedhja e auditėve nga KQZ-ja„. Konkretisht ky nen nė pikėn 2 ka parashikuar kritere tė listės sė ekspertėve qė duhet pėr mbajtjen e shortit. Ky nen parashikon se “lista duhet tė pėrmbajė tė paktėn 20 ekspertė, tė cilėt e ushtrojnė kėtė profesion nė 5 vitet e fundit„. Nė kundėrshtim me kėtė nen, shorti i datės 2.08.2013 ėshtė mbajtur me njė listė fillestare prej vetėm 9 ekspertėsh. Kėta 9 ekspertė janė emėruar pėr auditimin e 68 subjekteve zgjedhore parti dhe individ. Mesatarisht njė ekspert i ka rėnė tė auditojė 7-8 subjekte zgjedhore. Detyrimi pėr tė siguruar njė listė fillestare tė ekspertėve me tė paktėn 20 pjesėmarrės parashikohet edhe nė Udhėzimin e KQZ nr. 8, datė 25. 03. 2009 “Pėr Emėrimin e Ekspertėve Kontabėl tė licencuar pėr auditimin e fondeve tė pėrfituara dhe tė shpenzuara nga subjektet zgjedhore pėr fushatėn zgjedhore„. Nė kushte tė mos plotėsimit tė numrit qė ėshtė kriter ligjor, KQZ duhej tė anulonte procedurėn e shortit me qėllim ripėrsėritjen e tij nė njė datė tjetėr nė respekt tė afatit ligjor. Nė Vendimin e KQZ nuk ka asnjė interpretim tė faktit se pėrse shorti ėshtė mbajtur nė shkelje tė kriterit ligjorė pėr listė ekspertėsh pjesėmarrės me tė paktėn 20 emra.

3. Mospjesėmarrja e Ekspertėve Ligjor nė short shfaq paraprakisht mangėsi tė punės sė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve administratės pėrkatėse. Sėpari njoftimi pėr mbajtje shorti nė dy procese tė mėhershme zgjedhore ėshtė bėrė me shkresė postare nominale nga kreu i Komisioni z. Arben Ristani. Nė zgjedhjet 2009 dhe 2011, ftesa pėr pjesėmarrje nė short ėshtė pėrcjellė me postė zyrtare tek secila studio apo ekspert kontabėl i licencuar qė plotėson kriteret e pjesėmarrjes. Ky model i mirė i njoftimit zyrtar, nuk ėshtė respektuar nė fushatėn zgjedhore 2013. Njoftimi ėshtė bėrė vetėm pėrmes medias pėr njė audiencė tė pėrgjithshme ndėrsa subjektet e ftuara janė subjekte tė cilėsuara pjesė e njė liste zyrtare, anėtar tė IEKA, Instituti i Ekspertėve Kontabėl tė Autorizuar. Njoftimi publik gjithashtu ėshtė shoqėruar me defektin e mos publikimit tė Njoftimit nė web-in zyrtar tė KQZ.

4. Afati ligjor i shkelur me pėrshpejtim nė kohė, defekte tė njoftimit zyrtar pėr subjektet qė kanė tė drejtė tė marrin pjesė nė short, kanė edhe njė arsye tjetėr tė mos paraqitjes dhe pjesėmarrjes me vetėm 9 ekspert nė kėtė procedurė. Nė bazė tė Kodit Zgjedhor, po neni 92 pika 4, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nė hartimin e Buxhetit pėr Zgjedhjet duhet tė parashikojė edhe fondin e nevojshėm pėr auditim. Mospjesėmarrja e Ekspertėve nė short ka si bazė edhe interesin e munguar pėr angazhim profesional pėr arsye tė mos korrektesės nė kohė tė ekzekutimit tė pagesės pėr orėt e ekspertizės. KQZ pėrmes kontratave tė shėrbimit ėshtė e detyruar tė paguaj kėta ekspert pėr shėrbimet e ngarkuara nė auditimin vjetor dhe auditimin pėr fushatėn zgjedhore. Efektet financiare tė kėtyre kontratave nuk janė pėrmbushur asnjėherė nė afat dhe janė zvarritur nė periudha dymbėdhjetė deri njėzet e katėr mujore.

Shkeljet Ligjore nė procedurėn pėr Emėrimin me Short tė Ekspertėve kanė pasoja tė rėnda nė procesin e auditimit dhe publikimit tė financave elektorale tė partive. Ky proces ėshtė tepėr i rėndėsishėm pėr tė siguruar Zgjedhje tė Rregullta dhe Pėrfaqėsim tė ndershėm Politik, tė paimplikuar nga para me burim financimi jo tė pastėr.

Multimedia: Open Data Albania
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 17/09/2013
Titulli i publikimit: Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shkel Kodin Zgjedhor pėr Financimin e Subjekteve
Pėrshkrim i publikimit: Open Data Albania pas publikimit tė tė dhėnave mbi shpenzime elektorale tė dy fushatave tė shkuara, nė pėrpjekje pėr tė zbardhur nė njė format sa mė transparent edhe tė dhėna zyrtare tė Fushatės Zgjedhore 2013 ka konstatuar disa shkelje tė bazės ligjore nė organizimin e punės nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Kėto shkelje kanė sjellė parregullsi dhe defekte tė rėnda nė procesin e zgjedhjes dhe emėrimit tė Ekspertėve Kontabėl tė Licencuar pėr auditim tė fondeve tė pėrfituara nė fushatėn elektorale 2013.
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :