Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Ndėrmarrjet aktive nė Republikėn e Shqipėrisė qė janė nen pronėsi apo administrim tė njė individi femėr nė vitet 2005-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albana ka kryer njė hulumtim lidhur me ndryshimin qė ka pėsuar raporti mashkull/femėr nė administrimin apo pasjen nen pronėsi tė njė ndėrmarrje aktive gjatė viteve 2005-2012. Nė kėtė rast bėhet fjalė pėr ēdo subjekt qė ushtron njė veprimtari ekonomike, pavarėsisht formės sė tij ligjore, pėrjashtuar administratėn publike,  organizatat jofitimprurėse dhe organizatat ndėrkombėtare.

Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga databaza e Institutit tė Statistikave nė seksionin e Regjistrit tė Ndėrmarrjeve. Ndėrmarrjet aktive sipas gjinisė sė pronarit/administratorit nė vitet 2005-2012 paraqiten sipas grafikut:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Ky raport duket tė ketė ndryshuar nė favor tė gjinisė femėrore gjatė kėtij tetė vjecari. Nėse nė vitin 2005 ndėrmarrjet qė drejtoheshin  nga gjinia femėrore pėrbėnin vetėm 22.9%, nė vitin 2012 kjo vlerė ka shkuar nė 27.4%. Pra kemi njė rritje prej 4.5% tė drejtueseve femra tė ndėrmarrjeve nė Republikėn e Shqipėrisė. Pėr gjininė mashkullore duket tė ketė ndodhur e kundėrta, nga 77.1% qė ishin nė vitin 2005, janė reduktuar nė 72.6% nė vitin 2012. Hendeku mashkull/femėr drejtues tė ndėrmarrjeve ka ardhur duke u zvogėluar nga viti nė vit, kjo si pasoj e rritjes sė elementit femėr nė vendimmarrje.

Interesante paraqitet dhe mėnyra se si ka ndryshuar roli i femrės si drejtuese e njė ndėrmarrjeje nga kėndvėshtrimi i madhėsisė sė punonjėsve nė varėsinė e saj.

Ndėrmarrjet aktive me pronare / administratore femėr sipas numrit tė punonjėsve nė vartėsi nė vitet 2005-2012

Vlera ne pėrqindje

Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Duket qartė qė edhe pse femrat po bėhen mjaft aktive nė ndėrmarrjet shqiptare, ato akoma hezitojnė ose hasin pengesa nė ndėrmarrjet e mėdha. Numrin mė tė madh administratoret dhe pronaret femra e shėnojnė nė ndėrmarrjet e vogla me 1-4 punonjės. Nė kėto ndėrmarrje ato kanė shėnuar njė rritje me 4.9% nga viti 2005 nė vitin 2012.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci