Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ministria e Financave Censuron te dhėna publike tė Thesarit tė Shtetit.

7 vite mė parė
share()?>
Nė emėr tė parimeve tė Gazetarisė dhe tė Drejtės Publike pėr Informim, dėshiroj tė ndaj me Ju shqetėsimin mbi njė rast censure tė realizuar kėto dit me tė dhėna tė Thesarit Publik tė Shtetit.

Qeveria Shqiptare ėshtė e detyruar me ligj dhe udhėzime pėrkatėse tė bėjė transparente pėrballė qytetarit shqiptarė ēdo detaj tė mėnyrės sė si shpenzohen paratė e taksapaguesve shqiptarė apo asetet publike monetare. Gjithashtu nė kuadėr tė angazhimeve nė partneritetin pėr Qeverisje tė Hapura dhe Transparente OGP, shteti ynė ėshtė angazhuar pėr publikuar ēdo ditė Listėn e Pagesave Ditore te Thesarit dėrguar pėr ekzekutim nė Bankėn e Shqipėrisė. Kjo listė veē datės, shumės, autoritetit urdhėrues pėrmban edhe identitetin e pėrfituesit, aktin ligjor ku bazohet transaksioni dhe pėrshkrime tė tjera. Prej muajit shkurt tė vitit 2012, kėto tė dhėna janė pėrditėsuar nė faqen e Ministrisė sė Financave, rubrika Raportime - Thesari.

Pėr kėtė proces nė respekt tė parimeve tė demokracisė, mirėqeverisjes, transparencės dhe shtetit ligjor ka artikuluar nė mėnyrė tė pėrsėritur edhe Kryeministri z. Sali Berisha; Ministri i Financave z. Ridvan Bode dhe Ministri i Inovacionit z. Genc Pollo. Megjithėse formati i publikimit pėrkonte me njė model teknologjik qė nuk pėrmbush standardet e tė “dhėnave lehtėsisht tė pėrdorshme”, publikimi online pėr datat 1 shkurt 2012 – 30 maj 2013 ėshtė bėrė nė formė tė vazhdueshme. Aktualisht nė javėn e parė tė Shtatorit janė hequr dhe censuruar nga faqja zyrtare tė dhėna tė muajve shkurt, mars, prill dhe maj 2013. Kėta katėr muaj tė vitit 2013 kanė rėndėsi tė veēantė pasi janė muaj tė njė viti tė fundqeverisjes tetėvjeēare tė tė Djathtės e po kėshtu janė muaj tė njė viti elektoral. Gjithashtu tė dhėnat pėr muajt qershor dhe korrik janė hedhur nė format difektoz dhe tė pa konvertueshėm.

Tė dhėnat e Thesarit bėhen publike edhe si rezultate tė njė projekti tė kushtueshėm pėr zbatim tė sistemit AMoFTS si njė sistem modern pėr procedimin e transaksioneve te qeverisjes se pėrgjithshme, bazuar ne standardet dhe praktikat ndėrkombėtare pėr raportimin financiar dhe pėrdorimin e likuiditeteve dhe pasurisė publike me ekonomi, eficence, efektivitet dhe transparence

Stafi qė punon pėr Open Data / Spending Albania bėn tė ditur se ky ėshtė njė rast flagrant i censurės zyrtare qė cenon interesin e publikut pėr informim. Ky lloj censurimi pėrkon me njė nga pėrgjegjėsitė mė tė mėdha tė qeverive qė ėshtė pėrgjegjėsia pėr tė mirėqeverisur financat dhe asetet e publikut. Qytetarėt shqiptar kanė tė drejtė tė informohen si shpenzohen paratė e tyre, ku shkojnė ato, a pėrdoren pėr interesa publik apo interesa politik, partiak e personal. Po kėshtu ēdo qytetar i Republikės sė Shqipėrisė ka tė drejtė tė informohet se kush janė klientėt (furnitorėt) e institucioneve shtetėrore e publike qė pėrfitojnė nga paratė e taksapaguesve. Heqja e tė dhėnave pėr kėta katėr muaj dhe publikimi difektoz i tė dhėnave nė vijimėsi, dėshmon njė rast shpėrdorimi detyre apo nė rastin mė negativ njė fenomen qė dėshmon se pėr kėtė periudhė qeverisėse shtetarėt pėrkatės kanė vėshtirėsi tė pėrballen me publikun.

Njė shtet demokratik siguron transparencėn dhe llogaridhėnien pėr mėnyrėn se si shpenzon paratė publike. Duke shpresuar nė vėmendjen dhe sensibilizimin mediatik pėrmes faqeve dhe programeve tuaja,

Me respekt

Aranita BRAHAJ
Open Data Albania
Web:
http://open.data.al
Tel 0682001718
Email: aranita.brahaj@ais.al
Multimedia: Open Data Albania
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 16/09/2013
Titulli i publikimit: Ministria e Financave Censuron te dhėna publike tė Thesarit tė Shtetit.
Pėrshkrim i publikimit: Nė emėr tė parimeve tė Gazetarisė dhe tė Drejtės Publike pėr Informim, dėshiroj tė ndaj me Ju shqetėsimin mbi njė rast censure tė realizuar kėto dit me tė dhėna tė Thesarit Publik tė Shtetit.
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :