Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pensione tė shtetit nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensioneve tė shtetit gjithsej, sipas llojit tė pėrfitimit dhe sipas ndarjes gjinore pėr vitet 1998-2012. Tė dhėnat mbi tė cilat bazohet ky hulumtim janė marrė nga databaza e Institutit tė Statistikave.

Numri i pėrfituesve tė kėtyre pensioneve gjithsej ka ndryshuar nga viti nė vit si nė grafikun mė poshtė:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė viteve 1998-2003 numri i pėrfituesve tė pensioneve tė pleqёrisё nė skemėn e sigurimeve shoqėrore ka ardhur duke u rritur gradualisht.  Nė vitin 1998 ishin 340 983 persona qė pėrfitonin nga kjo skemė, pėr t’u bёrё 374 061 nė vitin 2003. Pra gjatė kėtyre pesė viteve numri i pėrfituesve tė pensioneve ёshtё rritur me 9.7%. Nė vitin 2004 rritja ishte shumė e vogėl, vetėm 786 persona. Mbas vitit 2004 pėr dy vjet radhazi ky numėr ka ardhur nė rėnie.

Nė vitin 2006 kjo rėnie arrinte vlerėn e 366 872 personave. Megjithatė kjo rėnie nuk zgjati shumė pasi nė vitin 2007 personat qė pėrfituan pensione nga skema e sigurimeve shoqėrore ishin 369 282. Ky numėr u rrit nė vitet nė vijim. Nė vitin 2012 ky numėr shkoi nė 399 959 pėrfitues. Pra, nė njė hark kohor prej 14 vitesh vėrehet se janė 1.17 hera mė shumė pėrfitues tė pensioneve tė shtetit nė vitin 2012 se nė vitin 1998.

Pensionet e shtetit ndahen nė pensione pleqėrie, invaliditeti, familjare dhe pensione tė tjera. Tek pensionet e tjera pėrfshihen barrёlindja, pensionet pėr paaftėsi nga sėmundjet, aksidentet nė punė dhe sėmundjet profesionale etj.

Gjatė viteve 1998-2012 pensionet sipas llojit tė pėrfitimit kanė ndryshuar sipas grafikut:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Mė tė shumtė nė numėr janė pėrfituesit e pensioneve tė pleqёrisё nё njė interval 250-300 mijė persona.  Mė pas vijnė pensionet familjare nė intervalin 45-55 mijė, pensionet e invaliditetit 25-55 mijė dhe sė fundmi pensionet e tjera 1-7 mijė persona. Nė vitin 2012 vihet re njė tejkalim i pėrfituesve tė pensioneve tė invaliditetit ndaj atyre familjare.


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA

Interesant paraqitet dhe pёrpjestimi sipas ndarjes gjinore i kėtyre pėrfitimeve. Gjatė vitit 2012 meshkujt janė mė tė shumtė nė numėr si pёrsa i pėrket pėrfitimit tė pensionit tė pleqёrisё ashtu edhe atyre tė invaliditetit apo familjare. Nė kёtё vit janė 1.11 herė mė shumė meshkuj qė pёrfitojnё pensione pleqėrie sesa femra. Ky raport ёshtё i njёjtё pėr pensionet e invaliditetit dhe ato familjare, pra 1.6 herė mė shumė meshkuj sesa femra i pёrfitojnё ato.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci