Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Zgjedhės sipas Listave Zyrtare. Procesi 2009, 2011, 2013

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin total tė zgjedhėsve nė listat e votimit pėr dy proceset e fundit zgjedhore tė vitit 2009 dhe 2011 si dhe pėr procesin qė pritet tė ndodhė nė 23 qershor 2013. Trendi i  pėrgjithshėm qė ėshtė vėnė re nė lidhje me numrin e qytetarėve nė  kėto lista votimi, nga viti 2009 nė vitin 2013, ėshtė rritės.  Nė vitin 2009 janė gjithsej nė listė 3 084 946 votues, duke vijuar me 3 199 554 zgjedhės nė vitin 2011 dhe 3,274,255 tė tillė pėr zgjedhjet e 23 qershor 2013, shifėr kjo e gjeneruar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.


Burimi: Komisioni qendror i zgjedhjeve cec.org.al       
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Pėr vitin 2013 qarku qė ka numrin mė tė lartė tė zgjedhėsve ėshtė Tirana me njė rritje nga viti 2011 nė 2013 prej 4.35%, ndėrsa qarku qė ka listėn mė tė vogėl ėshtė Kukėsi por me rritjen mė tė lartė tė numrit tė zgjedhėsve nga tė gjithė qarqet prej 5.1%.


Burimi: Komisioni qendror i zgjedhjeve cec.org.al       
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Nga viti 2011 nė vitin 2013 ka pasur edhe qarqe tė cilave ju ėshtė tkurrur numri i zgjedhėsve. Kėto qarqe janė Korēa me 4.51 % ulje dhe Elbasani me 1.01% ulje.


Burimi: Komisioni qendror i zgjedhjeve cec.org.al       
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Numri i zgjedhesve ne liste sipas qarqeve, procesi zgjedhor 2009Burimi: Komisioni qendror i zgjedhjeve cec.org.al       
Komentet dhe pėrpunimi: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Pamela Qafoku