Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Dėmi ekonomik i shkaktuar nga bashkitė dhe komunat pėr vitin 2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shyrtim dėmin ekonomik qė i ėshtė shkaktuar Buxhetit tė Shtetit nga administrimi dhe pėrdorimi i fondeve publike nga pushteti vendor, i evidentuar nga KLSH nė raportin e vitit 2012.  Nė total, u audituan 36 bashki dhe 18 komuna, tė cilat kanė shkaktuar njė dėm rreth 401 milionė lekė. Pjesa mė e madhe e dėmit tė evidentuar i pėrket dy sektorėve kryesor: prokurimeve, ku spikat dėmi i shkaktuar nga Bashkia Pogradec, Komuna Qukės Librazhd, Bashkia Korēė e Komuna Bėrzhitė Tiranė dhe dėmit nė sektorin e urbanistikės, ku mund tė pėrmenden Bashkia Sarandė, Bashkia Pogradec, Bashkia Rrėshen e Bashkia Shkodėr.

Kėta sektorė, tė dy sėbashku, shpjegojnė rreth 66% tė dėmit nga pushteti vendor, ndėrkohė qė dėmi i tyre pėrkatėsisht ishte: nė prokurime rreth 142.3 milionė, ndėrsa nė urbanistikė ai arriti nė rreth 124 milionė lekė. Interesant ėshtė fakti se nga 54 njėsi tė audituara, vetėm nė 10 prej tyre apo 18% nuk ėshtė gjetur dėm ekonomik nė sektorin e prokurimeve.

Sektorė tė tjerė me vlera relativisht tė larta renditen edhe “shitja dhe qiradhėnia e pasurisė publike” me rreth 50.7 milionė lekė dhe “shpenzimet operative” me 35.4 milionė. Grafiku nė vijim paraqet dėmin sipas sektorėve tė shkaktuar nga bashkitė dhe komunat pėr vitin 2012.


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Interes tė veēantė paraqesin edhe Njėsitė e Qeverisjes Vendore, tė cilat kanė shkaktuar pjesėn mė tė lartė tė dėmit ekonomik. Nė vend tė parė renditet Bashkia Sarandė me 70 milionė lekė apo 17.5% e gjithė dėmit tė evidentuar pėr bashkitė e komunat pėr vitin 2012. Ajo ėshtė gjithashtu bashkia me dėmin mė tė lartė ekonomik nė sektorin e urbanistikės, pasi ka shkaktuar gati gjysmėn e dėmit total tė tij. Menjėherė pas saj renditet Bashkia Pogradec, me 46.4 milionė lekė, e cila ka qėnė edhe bashkia me dėmin mė tė lartė nė fushėn e prokurimeve, qė shkoi rreth 20 milionė lekė, por pa anashkaluar edhe dėmin nė urbanistikė me 13.3 milionė lekė.

Nė vend tė tretė ėshtė Bashkia Korēė, me 31.3 milionė lekė, ku pjesa mė e madhe e dėmit ėshtė nė fushėn e prokurimeve me 17.6 milionė lekė. Pas saj vjen Bashkia Laē, dėmi i sė cilės totalizon 30.4 milionė lekė, ku 92% e tij apo rreth 28 milionė lekė i pėrkasin dėmit nė sektorin e “qiradhėnies dhe shitjes sė pasurisė publike”. Lista vijon me Bashkinė Himarė, e cila shėnon dėm nė nivelin 29.5 milionė lekė, i shtrirė kryesisht nė tre sektorė: shpenzime operative (10.45 milionė), prokurime (8.1 milionė) dhe urbanistikė (6.5 milionė). Kėto 5 bashki tė marra sėbashku kanė shkaktuar mė shumė se 50% tė dėmit total nga pushteti vendor pėr vitin 2012.

Ndėrkohė, njėsi tė tjera tė qeverisjes vendore, me dėm tė lartė ekonomik pėr periudhėn dhe institucionet e audituara mund tė pėrmenden: Komuna Qukės Librazhd, me 18.8 milionė lekė, dėm thuajse i gjithi nė sektorin e prokurimeve; Komuna Bėrzhit Tiranė, me 17.28 milionė lekė, sėrisht me mbi 78% tė dėmit nė sektorin e prokurimeve; Bashkia Rrėshen, me 17.76 milionė lekė, ku bie nė sy dėmi shumė i lartė nė urbanistikė (11.6 milionė lekė) dhe Bashkia Lezhė, me 13.8 milionė lekė. Grafiku nė vijim jep njė pamje mė tė qartė mbi bashkitė dhe komunat me dėmin mė tė lartė ekonomik pėr vitin 2012.


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit

Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Demi ekonimik sipas bashkive dhe komunave per 2012, (ne 000 lek).


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

  1. Tė dhėnat pėr dėmin ekonomik nga bashkitė dhe komunat janė marrė nga Raporti i KLSH-sė pėr vitin 2012Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.