Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Dėmi ekonomik nė fushėn e prokurimeve publike gjatė viteve 2008-2012

7 vite mė parė
share()?>
Prokurimet publike kanė qenė nė mėnyrė konstante njė ndėr sektorėt mė problematik nė dėmin ekonomik qė ėshtė shkaktuar ndaj Buxhetit tė Shtetit. Ai vjen si pasojė e abuzimeve nė llogaritjen e vlerės sė kontratės, paraqitjen dhe pranimin e ofertave, sigurimin e vlefshmėrisė sė ofertave, hapjen dhe shqyrtimin e ofertave tė paraqitura nė konkurrim, arkivimin e dosjeve pėr tenderat e zhvilluar, zbatimin e kontratave nga kontraktorėt nė pėrputhje me kushtet e pėrgjithshme, etj.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi dėmin ekonomik tė raportuar nė vitet 2008-2012 pėr kėtė sektor nga Kontrolli i Lartė i Shtetit.


Burimi : Kontrolli Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, periudha e marrė nė shqyrtim mund tė ndahet nė dy pjesė. Nė pjesėn e parė, vitet 2008-2010, vihet re tendenca nė rėnie e dėmit ekonomik nė fushėn e prokurimeve publike, e ndihmuar ndėr tė tjera edhe nga hyrja nė fuqi e prokurimit publik elektronik qė prej janarit, 2009. Kėshtu, nė vitin 2009, dėmi ekonomik nė prokurime ishte rreth 44% mė i ulėt se sa nė 2008-n dhe nė 2010-n, kjo rėnie u thellua akoma mė shumė duke rezultuar pothuajse sa ¼ e dėmit tė raportuar pėr vitin 2008.

Nė ndryshim nga pritshmėritė pėr njė rėnie tė mėtejshme tė dėmit nė kėtė fushė pėr shkak tė prokurimit elektronik, vitet 2011-2012 rezultuan me tendencė rritėse. Interesante pėr vitin 2011 ėshtė se pjesa mė e madhe e dėmit nė prokurime ėshtė shkaktuar nga njėsitė e pushtetit vendor. Rreth 68% ishte dėmi i konstatuar prej tyre kundrejt dėmit total nė prokurime, ndėr tė cilat spikasin Bashkia Tiranė me 30.4 milionė lekė dhe Bashkia Durrės me 22.39 milionė lekė.

Pėr vitin 2012, dėmi nė prokurime arriti nė 444,5 milionė lekė, duke shėnuar njė nivel gati 2-herė mė tė lartė se nė 2011-n dhe pėr tė arritur pikun qė prej vitit 2008. Rreth 50% e dėmit apo 225,6 milionė lekė, i pėrkisnin Ministrisė sė Brendshme, ndėrkohė qė menjėherė pas saj vjen KESH sh.a., i cili ka shkaktuar njė dėm rreth 54,7 milionė lekė apo 12% kundrejt dėmit total.

Dėmi nė fushėn e prokurimeve, nė raport me dėmin total ekonomik si dhe me Shpenzimet Totale tė Buxhetit dhe PBB-nė pėr vitet 2008-2012 paraqitet si mė poshtė:


Burimi : Kontrolli Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


  1. Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitet 2008-2012 janė marrė nga Raporti Vjetor i KLSH pėr secilin vit pėrkatės.
  2. Tė dhėnat pėr Shpenzimet Totale tė Buxhetit tė Shtetit janė marrė nė Buletinin Fiskal pėr 4 –mujorin e fundit pėr secilin vit.
  3. Tė dhėnat e PBB-sė i referohen VKM nr. 1, datė 23/1/2013 “Pėr miratimin e kuadrit makroekonomik dhe fiskal pėr periudhėn 2014-2016”.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.